به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن اعلام کرد که طرف آمریکایی ظاهراً در حال بررسی پیشنهاد رئیس جمهوری "ولادیمیر پوتین" درباره برگزاری نشست رهبران اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است.

اخبار بین الملل- رئیس جمهوری روسیه اخیراً پیشنهاد برگزاری نشستی با حضور سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت - روسیه، چین، ایالات متحده، فرانسه و انگلستان، برای بررسی مشکلات کنونی در جهان را مطرح و یادآور شد که مسکو در نظر دارد تا بدون معطلی، پیام‌های مناسبی را برای رهبران این کشورها ارسال کند.

کاخ کرملین اعلام کرده که این ابتکارعمل تاکنون از طرف چین و فرانسه مورد حمایت قرار گرفته، ولی هنوز هیچ پاسخی از سوی ایالات متحده و انگلیس دریافت نشده است.

سفیر روسیه در این باره گفت: «ابتکار عمل رئیس جمهوری روسیه مورد توجه طرف آمریکایی قرار گرفته است. درباره روش برگزاری چنین نشستی ، احتمالاً صحیح‌تر است تا منتظر واکنش همه رهبران پنج کشور باشیم و فقط پس از آن به جزئیات مربوط به سازمان دهی آن، از جمله توافق با شرکای دیگر درباره محل و تاریخ برگزاری چنین نشستی اقدام شود.»

وی یادآور شد که دیپلمات‌های روسی در تماس با محافل رسمی آمریکا و جامعه خبری ماهیت و "ارزش افزوده" پیشنهاد رئیس جمهور پوتین را توضیح می دهند، البته هنوز هیچ واکنشی نسبت به این مسئله از سوی واشنگتن ، نمایندگان پارلمانی مشاهده نشده که احتمالاً این به دلیل وقایع سیاسی داخلی در ایالات متحده باشد، که طی هفته اخیر بر عرصه اطلاعاتی آمریکا سایه افکنده است.

آنتونوف همچنین با بیان مشکلات کنونی در همکاری‌های دوجانبه با ایالات متحده در زمینه موضوعات بین المللی ، تاکید کرد که طرف روسی برای همکاری‌های بیشتر با شرکای آمریکایی در جهت کاهش تنش در امنیت بین المللی و همچنین برای دستیابی به توافقات قابل قبول متقابل در زمینه کنترل تسلیحات و دیگر مسائل مربوط به ثبات راهبردی آمادگی کامل دارد.

آناتولی آنتونوف همچنین از پیشنهاد "جان سالیوان" سفیر جدید آمریکا در روسیه درباره توسعه روابط دوجانبه از طریق "دیپلماسی هاکی" حمایت کرده و گفت: «ما از هر نوع ابتکارعمل که به گسترش تماس‌های دوجانبه بین نمایندگان رسمی دولتی، بین سازمان‌ها و شهروندان روسی و آمریکایی حمایت می‌کنیم.»

رئیس نمایندگی دیپلماتیک روسیه در پایان گفت: «ما فقط می توانیم برای سفیر سالیوان آرزوی موفقیت در ماموریتش را داشته باشیم و تأیید کنیم که "دیپلماسی هاکی" می‌تواند موثر واقع شود.»

پیش از این ، جان سالیوان در یک مسابقه هاکی بین تیم‌های اسپارتاک مسکو و دینامو حضور یافت و با انداختن مهره (حلقه فلزی مخصوص بازی حاکی) به زمین، بازی را آغاز کرد. سفیر آمریکا در روسیه در اواسط ماه ژانویه از قصد خود از "دیپلماسی هاکی" برای نزدیکی دو کشور استفاده کند.