به گزارش افکارنیوز،

"جوزف بورل"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای که در روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان چاپ شده است نوشت: دنیای ما یک دنیای با رقابت‌های ژئو استراتژیک است که در آن برخی سیاستمداران پیشرو از کاربرد خشونت و اینکه ابزارهای اقتصادی و دیگر ابزارها را به عنوان سلاح به کار گیرند ابایی ندارند.

اخبار بین الملل- این مقام اروپایی همچنین تأکید کرد که اروپا باید نقشه‌های ذهنی خود را به گونه‌ای تنظیم کند، تا با جهان آن گونه که هست و نه آن گونه که امیدوار است باشد رفتار کند.

بورل در بخش دیگری از این مقاله نوشت: ما برای اینکه از این مسئله اجتناب کنیم که بازنده مسابقه بین چین و آمریکا شویم باید زبان قدرت را از نو بشناسیم و خود را به عنوان یک بازیگر ژتواستراتژیک پیشرو درک کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این مقاله تأکید کرد که ممکن است روبرو شدن با این چالش دشوار به نظر برسد، اما اتحادیه اروپا تأسیس شده تا سیاست قدرت را منسوخ کند. این اتحادیه برای صلح و حاکمیت قانونی که در آن قدرت سخت از اقتصاد و قوانین و قدرت نرم از هم جدا شوند ساخته شده است. ما بر این فرض بوده‌ایم که چند جانبه‌گری و صراحت متقابل نه تنها برای قاره ما بلکه برای تمام جهان بهترین مدل شود.

وی در ادامه تصریح کرد: اما امور به گونه‌ای دیگر جریان پیدا کرد. ما متأسفانه در برابر این واقعیت قرار داریم که در آن بسیاری از بازیگران آماده‌اند برای پیشبرد اهداف خود از خشونت استفاده کنند. هر روز ما شاهد این هستیم که ابزارهای اقتصادی، جریان داده‌ها، فناوری‌ها و اقدامات سیاسی-تجاری برای اهداف استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بورل در ادامه این پرسش را مطرح کرد که اروپا چگونه باید با این دنیای جدید برخورد کند؟ افراد زیادی هستند که می‌گویند سیاست‌های اتحادیه اروپا هرگز موفقیت آمیز نخواهد بود، چرا که اروپا بسیار ضعیف است و اتحاد ندارد.

اگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره مهمترین استراتژی‌ها، نظرات متفاوتی داشته باشند طبیعتاً اعتبار مشترک ما آسیب می‌بیند.

این مقام اروپایی در ادامه این مطلب نوشت: بعضی وقت‌ها ما تنها در این مسئله اتفاق نظر داریم که می‌خواهیم نگرانی‌های خود را ابراز کنیم، اما به سختی درباره اینکه چه کاری باید در این اوضاع انجام دهیم اتفاق نظر داریم. با قاعده تصمیم گیری به اتفاق آراء توافق درباره موضوعات مورد اختلاف دشوار است و همواره خطر فلج شدن این اتحادیه وجود دارد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید بدانند که با وتوی خود نه تنها اتحادیه بلکه خود را تضعیف می‌کنند.

وی در بخش دیگری از این مطلب مشکل اروپا را فقدان قدرت ندانسته و مسئله را بیشتر فقدان اراده سیاسی برای ادغام فاکتورهای قدرت برای تاثیرگذاری بیشتر و تضمین اتحاد دانست.

بورل همچنین در بخش دیگری از این مقاله خواستار تحریم تسلیحاتی لیبی برای حل بحران در این کشور شد.

وی همچنین به موضوع توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرده و گفت: اگر ما خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستیم باید ترتیبی بدهیم که ایران در صورتی که دوباره دقیقا به این توافق پایبند شد از آن سود ببرد.

وی همچنین گفت: اگر ما می‌خواهیم بالکان غربی در مسیر آشتی و اصلاحات موفق عمل کند، باید یک روند عضویت مطمئن در اتحادیه اروپا با منافع روزافزون را به آن‌ها پیشنهاد دهیم. اگر ما خواهان صلح بین اسرائیل و فلسطین هستیم باید از یک راه حل مذاکره بر اساس قوانین بین‌المللی که همه طرف‌ها با آن موافق باشند حمایت کنیم.

بورل در ادامه گفت: علاوه بر پرداختن به بحران‌ها در همسایگی اروپا اولویت‌های مهم دیگری هم وجود دارد. ما باید بلند پرواز باشیم و از سیاست‌های خود در زمینه تجارت، نوآوری، حمایت از آب و هوا، فضای مجازی، امنیت، سرمایه گذاری و مهاجرت دفاع کنیم تا حرف‌های ما درباره شراکت برابر عملی شود.

وی همچنین تأکید کرد که اروپا باید برای دفاع از ارزش‌ها و علایق اتحادیه اروپا و اصول بین‌المللی توافق شده آماده باشد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش پایانی این مطلب گفت: دستیابی به همه این اهداف کار ساده‌ای نیست و در  سال جاری به دست نمی‌آید.