به گزارش افکارنیوز،

روسیه و کره شمالی، امروز یکشنبه، بیستمین سالگرد امضای پیمان دوستی، حسن همجواری و همکاری بین دو کشور را جشن می‌گیرند.

اخبار بین الملل- سفارت روسیه در پیونگ یانگ امروز در صفحه فیس بوک خود با اعلام این مطلب، یادآور شده است که این پیمان، بدرستی "پایه و اساس توسعه روابط دو کشور همسایه در دوره تاریخی جدید" (بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق) را پایه گذاری کرده است.

سفارت روسیه افزوده است: «پیمان دوستی، حسن همجواری و همکاری بین فدراسیون روسیه و کره شمالی در تاریخ 9 ماه فوریه سال 2000 در پیونگ یانگ امضاء شد. این سند که جایگزینی برای پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل بین اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموکراتیک خلق کره در تاریخ 6 ماه جولای سال 1961 گردید، توسط "ایگور ایوانف" وزیر امور خارجه وقت روسیه و "پک نام سون" همتای کره شمالی وی امضاء شد.»  

سفارت روسیه در پیونگ یانگ تأکید کرده است که  امضای این سند در 20 سال قبل، آغازی برای توسعه روابط دوجانبه در بسیاری از زمینه‌ها شد و در عین حال، استمرار سنت‌های عمیق همسایگی و محبت متقابل بین مردم روسیه و کره شمالی را نیز تضمین کرد.

"کیم جونگ اون" رهبر کره‌ شمالی در اوایل سال 2019 در نامه‌ای برای "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه ، از آمادگی کشورش برای گسترش همکاری و توسعه روابط استوار و سازنده بین دو کشور خبر داده و همکاری مسکو و پیونگ یانگ را لازمه دوران جدید روابط و دفاع از صلح و تقویت امنیت در شبه جزیره کره ارزیابی کرد.

کیم ‌جونگ اون در اواخر ماه آوریل سال گذشته برای نخستین بار و با قطار اختصاصی خود وارد شهر "ولادی‌وستوک"، در شرق دور روسیه شد و با رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.  رهبر کره شمالی در این سفر  از "دونالد ترامپ" بعنوان سیاستمداری دارای «رویکردی یک جانبه و مبتنی بر باورهای غلط» یاد کرده و در مقابل روابط کره شمالی و روسیه را «راهبردی و مرسوم دوستانه» نامید.

لازم به یادآوری است، روابط مسکو-پیونگ‌ یانگ رابطه‌ای تاریخی است و در دوران جنگ سرد، شوروی سابق یکی از بزرگترین حامیان کره شمالی بشمار می رفت. مسکو در دهه50 میلادی به دانشمندان کره شمالی برای کسب دانش لازم برای توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای این کشور کمک کرد و در اواخر قرن بیستم نیز بطور منظم کمک‌ها‌ و تسلیحات نظامی مورد نیاز کره شمالی را تامین کرد و بدین ترتیب به یک شریک کلیدی برای این کشور تبدیل شد.

با این وجود با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این رابطه به نوعی گسسته شد. ولی ولادیمیر پوتین از زمان به قدرت رسیدن ، به دنبال احیای مجدد این رابطه تاریخی بود و در دو دهه گذشته نیز در این راستا گامهای موثری برداشته است.

در شرایط کنونی، کره شمالی به دنبال جلب حمایت اقتصادی روس‌ها برای کاهش فشارهای خارجی و حمایت سیاسی این کشور در عرصه بین المللی است و روسیه نیز مایل است تا در روند حل و فصل مشکلات در شبه جزیره کره، نقش پررنگ‌تری بازی کند.