به گزارش افکارنیوز،

«ارام بالاتی» نماینده حزب دموکرات کردستان عراق، دولت فدرال را مسئول تجاوزهای ترکیه به منطقه کردستان دانست و گفت که حاکمیت یک کشور واحد و غیرقابل تفکیک است و یک گروه خاص یا یک اقلیم نمی‌تواند به تنهایی این مسئله را بدون اقدام دولت یا وزارت خارجه برای جلوگیری از چنین تخلفاتی، پیگیری کند.

اخبار بین الملل- وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: حاکمیت عراق ، غیرقابل تفکیک است و دولت فدرال، مسئول حملات و بمباران‌های ترکیه علیه مناطق مختلف در اقلیم کردستان است.

بالاتی افزود: کلیه دخالت‌ها و نقض‌های صورت گرفته علیه حاکمیت عراق، چه از سوی ترک‌ها و چه کشورهای دیگر، مردود است و عراق بایدآقای خودش باشد و مردها این تجاوزهای صورت گرفته علیه حاکمیت عراق را محکوم می‌کنند.

وی ادامه داد که وزارت خارجه عراق باید موضوع نقض‌های مستمر صورت گرفته علیه حاکمیت عراق را پیگیری کند و این امر، وظیفه دولت فدرال است.

عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه مواضع پ‌ک‌ک، بیش از  دو سال است که در مناطق شرق و جنوب شرق این کشور و نیز از نزدیک یک سال قبل در شمال عراق و ارتفاعات قندیل آغاز شده است. مناطق کوهستانی شرق و جنوب شرقی ترکیه و نیز ارتفاعات شمال عراق و سوریه محل استقرار عناصر گروه پ‌ک‌ک است.

حزب کارگران کردستان ترکیه  یا همان گروه مسلح پ‌ک‌ک بیش از ۳۰ سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی ترکیه می‌جنگد. این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا به عنوان گروه تروریستی معرفی شده است.

وزارت خارجه عراق بارها حملات جنگنده‌های ترکیه علیه منطقه کردستان را محکوم و رد کرده است اما رسما تاکنون اقدامی جدی برای توقف این حملات صورت نگرفته است.