«عادل الجبیر» وزیر خارجه سابق عربستان که اکنون وزیر مشاور دولت سعودی است، از طرح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه فلسطین، حمایت کرد.

اخبار بین الملل- به گزارش شبکه خبری الجزیره، عادل الجبیر که به رومانی سفر کرده، گفت: عناصری مثبت در طرح صلح ترامپ وجود دارد که می‌تواند اساسی برای شروع مذاکرات باشد.

وزیر سعودی در حالی از معامله قرن دفاع می‌کند که فلسطینی‌ها به عنوان اصلی‌ترین طرف این طرح، آن را رد کرده‌اند. هیچ گروه فلسطینی تاکنون از این طرح استقبال نکرده و بالعکس در مخالفت با آن موضع گرفته‌اند.

محمود عباس که بیش از بیست سال است نهاد او در حال مذاکره با رژیم صهیونیستی است، در واکنش به این طرح گفته ترجیح می‌دهد این طرح را نپذیرد و روز مرگش به عنوان خائن دفن نشود.

تشکیلات خودگردان فلسطین از بیش از بیست سال پیش تاکنون چندین دور مذاکره با رژیم صهیونیستی انجام داده که برخی به توافق و برخی به توافق ختم نشده است. هر چند رژیم صهیونیستی به بسیاری از این توافق‌ها مثل اوسلو، عمل نکرده یا کامل عمل نکرده، اما تشکیلات خودگردان فلسطین مذاکره را تا امروز ادامه داده است اما تاکنون هیچ یک از حقوق فلسطینی در این مذاکرات محقق نشده است.

عربستان و امارات از جمله حامیان عربی این طرح آمریکایی هستند که در آن نه تنها قدس پایتخت فلسطین تعیین نمی‌شود بلکه آوارگان فلسطینی که شمار آنان حدود هفت میلیون نفر است، حق بازگشت به کشور خود را ندارند.