به گزارش افکارنیوز،

در راستای سیاست‌های جدید پنتاگون در خصوص حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای جهان، ایالات متحده آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) طرح اولیه خود را برای کاهش حضور نظامیانش در غرب آفریقا اعلام کرد.

اخبار بین الملل - بنا به گزارش شبکه «فرانس ۲۴»، کاهش حضور نظامی آمریکا در آفریقا در حالی مطرح شده است که گزارش جدید دولت آمریکا تأکید دارد که ارتش آمریکا از تلاش برای تضعیف گروههای افراطی در غرب منطقه ساحل آفریقا به تلاش برای مهار آنها و جلوگیری از گسترش آنها به دیگر مناطق تغییر رویه داده است.

مقام‌های دفاعی آمریکا اعلام کردند که در راستای همین تغییرات، قرار است ۸۰۰ نظامی از یگان پیاده‌نظام آمریکا جای خود را به مربیان و مشاوران نظامی بدهند تا از نیروهای محلی در کشورهای آفریقایی حمایت کنند.

«راجر کلوتیر» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در آفریقا در جمع خبرنگاران در خصوص این اقدام‌ آمریکا گفت: «پیامی که من به شرکای (آفریقایی) خود ابلاغ می‌کنم این است که ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم، ما همچنان مشارکت داریم».

این اقدام آمریکا در راستای سیاست‌های پنتاگون در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در سراسر جهان صورت می‌گیرد و طبق آن وزارت دفاع آمریکا در صدد است حضور نظامی آمریکا را بر اساس اولویت‌های دفاعی آمریکا تنظیم کند و در همین رابطه، چین و روسیه را بعنوان تهدیدات اصلی آمریکا در نظر گرفته است و این می‌تواند به مفهوم آن باشد که حضور نظامیان آمریکایی برای مقابله با تهدیدات شبه‌نظامیان داعش در کشورهایی همچون آفریقا را کاهش دهد.

طبق این گزارش، علی‌رغم تصمیم آمریکا به کاهش حضور نظامیان آمریکایی در آفریقا، پنتاگون همچنان نگران است که با کاهش حضور نظامی آمریکا در مناطقی خاص در آفریقا، فضا برای حضور نظامی چین و روسیه فراهم شود.

در این فضا، اوایل هفته، بازرس کل پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا گزارش فصلی را در خصوص فعالیت‌های نظامی آمریکا در آفریقا ارائه کردند.

فرماندهی آمریکا در آفریقا (افریکام) در سه‌ ماهه‌ای که ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسید ( اوایل دی ماه) به بازرس کل پنتاگون گفته بود که آمریکا در عملیات‌های میدانی در غرب آفریقا به طور ویژه‌ای به نیروهای فرانسوی و آفریقایی متکی است اما راهبرد آمریکا از تلاش برای تضعیف و کاهش کارآمدی گروههای افراطی در منطقه ساحل به تلاش برای جلوگیری از گسترش آنها به مناطق دیگر تغییر کرده است.

در این گزارش جدید آمده است که اوضاع امنیتی در بورکینافاسو، «سریعتر از مناطق دیگر در ساحل رو به وخامت است» و این گزارش به نقل از افریکام هشدار داده است که گروههای افراطی وابسته به داعش و القاعده در ساحل غرب آفریقا نه «تضعیف و نه مهار شده‌اند».

ایالات متحده آمریکا حدود ۶ هزار پرسنل نظامی در سراسر آفریقا دارد که ۸۰۰ نظامی آنها در غرب آفریقا مستقر هستند و ۵۰۰ نیروی ویژه در سومالی و شمار نامشخصی نظامی در یک پایگاه هوایی در نیجر دارد.

فرانسه اخیراً اعلام کرده است که حضور نظامیان خود در منطقه ساحل غرب آفریقا را به بیش از پنج هزار نظامی افزایش خواهد داد و تسلیح پهپادهای خود را آغاز کرده است و همچنین رهبران کشور فرانسه از ایالات متحده درخواست کرده‌اند که از کاهش نظامی خود در آفریقا صرفنظر کند.