به گزارش افکارنیوز،

فعالان یمنی امروز (یکشنبه)،‌ در دو بیانیه‌ جداگانه، از یک سو، «کارشکنی» عربستان سعودی در استان «المهره» (شرق یمن) را و از سویی دیگر اقدامات امارات در فرودگاه «الریان» (جنوب شرق یمن) را محکوم کردند.

اخبار بین الملل- به گزارش وبگاه خبری شبکه «الجزیره»، کمیته «تظاهرات مسالمت‌آمیز» شهرستان «شحن» (از توابع استان المهره) اقدامات عربستان سعودی در گذرگاه مرزی شحن (هم‌مرز با عمان) را محکوم کرد و آن را ظالمانه خواند.

این کمیته در بیانیه‌ای،‌ گزارش کرد که عربستان سعودی مسافران یمنی را وادار کرده است که مجددا گذرنامه دریافت کنند و این درحالی است که گذرنامه شهروندان یمنی معتبر است. کمیته یادشده این اقدامات را نقض حاکمیت یمن و همچنین تداوم کارشکنی‌های نیروهای سعودی دانست.

کمیته تظاهرات مسالمت‌آمیز با اشاره به اقدامات عربستان سعودی در گذرگاه مرزی یادشده گفت:‌ «زشتی اقدامات نیروهای سعودی و توخالی بودن ادعاهای این کشور آنجاست که می‌گوید برای نجات مردم یمن آمده است».

این کمیته در ادامه با اشاره به «صندوق عمران عربستان سعودی»، اقدامات این مؤسسه را در گذرگاه یادشده و سکوت دولت [مستعفی] یمن [که مقیم ریاض شده است] در قبال «کارشکنی‌های» عربستان را محکوم کرد.

پول‌پاشی امارات

در همین ارتباط، شورای عالی جنبش انقلابی در جنوب یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد که امارات با استفاده از پول‌پاشی، سعی دارد بافت اجتماعی و قبیله‌‌ای را در مناطق جنوبی یمن هدف قرار دهد.

در این بیانیه آمده است که امارات فرودگاه بین‌المللی «الریان» (جنوب شرق یمن) را به زندانی سری تبدیل کرده و مسیرهای دریایی، زمینی و حتی بندرها را بسته است.

شورای عالی جنبش انقلابی در این بیانیه از سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر خواست که ائتلاف سعودی بو‌یژه امارات را تحت فشار قرار دهد تا سرنوشت بازداشت‌شدگان و مکان بازداشت آنها مشخص شود. این کمیته همچنین حضور هرگونه نیروی نظامی از خارج «حضرموت» (جنوب یمن) را رد کرد.

دیروز (شنبه)، وزارت کشور یمن در صنعاء،‌ از بازداشت دو هسته تروریستی خبر داد که به دست سازمان اطلاعات سعودی و امارات مدیریت می‌شدند.