به گزارش افکارنیوز،

"ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین، "دونالد ترامپ" همتای آمریکایی خود را به کی‌یف دعوت کرد و در عین حال یادآور شد که خود نیز قصد سفر به واشنگتن را دارد.

اخبار بین الملل- زلنسکی که شب گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، گفت: «ما همیشه خوشحال خواهیم شد که مقامات بلندپایه همه کشورها را در اوکراین ببینیم. من آماده هستم تا رئیس جمهور ترامپ را به کی‌یف دعوت کنم و در همینجا این دعوت را اعلام میکنم و امیدوار هستم که او (ترامپ) سریعتر این دعوت را قبول کند تا اینکه من به ایالات متحده سفر کنم.»

به گفته زلنسکی ، در جریان سفر 30 ماه ژانویه (10 بهمن ماه) وزیر امور خارجه "مایک پامپئو" به کی‌یف، این مقام آمریکایی اذعان کرد که سفر وی به آمریکا برای هر دو کشور اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر این ، رئیس جمهوری اوکراین ابراز امیدواری کرد که در این سفر قراردادهایی را امضاء کند و همچنین اطمینان داد که نتیجه سفر وی به ایالات متحده برای هر دو کشور سودمند خواهد بود.

زلنسکی بر اهمیت کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین تأکید کرد و یادآور شد که وی "نگرش بسیار مثبت" در ایالات متحده نسبت به کشورش را احساس می‌کند.

لازم به یادآوری است که هفته گذشته، دولت دونالد ترامپ پیشنهاد داد که در بودجه سال مالی 2021 مبلغی معادل 317 میلیون دلار برای کمک به اوکراین از طریق وزارت امور خارجه تخصیص داده شود.

پیشنهاد زلنسکی برای برگزاری انتخابات محلی در دونباس و کریمه

رئیس جمهوری اوکراین در بخش دیگری از سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی در مونیخ نیز اعلام کرد که مایل است تا انتخابات محلی را در ماه اکتبر سال جاری در سرتاسر خاک اوکراین، از جمله در بخش‌هایی از منطقه دونباس که تحت کنترل ارتش این کشور قرار ندارد و همچنین در شبه جزیره کریمه، برگزار کند.

ولادیمیر زلنسکی یادآور شد که رهبران گروه چهارجانبه نرماندی، یعنی فرانسه و آلمان هم از نظریه برگزاری انتخابات در ماه اکتبر حمایت میکنند.

وی در صحبت درباره اوضاع در منطقه دونباس ابراز عقیده کرد که درگیری‌های نظامی در این منطقه می تواند قبل از پایان دوره 5 ساله ریاست جمهوری وی به پایان برسد و این "مهمترین" وظیفه‌ای است که برای خود در نظر گرفته است.

رئیس جمهوری اوکراین افزود، زمانی که این اتفاق تحقق یابد، کی‌یف با بسیاری از چالش‌های جدید روبرو خواهد بود که یکی از آنها بازسازی زیرساختارهای تخریب شده در منطقه دونباس است.

زلنسکی همچنین ابراز اطمینان کرد که مقامات کی‌یف در حال فراهم سازی مقدمات برگزاری نشستبعدی رهبران چهار کشور "گروه نرماندی" (روسیه ، اوکراین ، آلمان و فرانسه) هستند و تمام تلاش خود را انجام خواهند داد تا اطمینان حاصل شود این نشست در ماه آوریل (فروردین ماه)، همانطور که در از قبل نظر گرفته شده، برگزار شود.