به گزارش افکارنیوز به نقل از ایرنا،روزنامه الحیات چاپ لندن روز دوشنبه نوشت: المالكی گفت: 'استفاده از زبان زور و نظامی گری برای سرنگونی نظام اسد، موجب سرنگونی او نخواهد شد و ما بارها گفته ایم كه نظام سوریه سقوط نكرده و نخواهد كرد وچرا باید سقوط كند؟'.

نخست وزیر عراق افزود: ' مشکل این است که نظام سوریه و مخالفان آن، مقاومت می کنند و سلاح نیز در این کشور موجود است اما وظیفه ما عربها فرونشاندن آتش بحران است زیرا توسعه این بحران، عراق، لبنان، اردن و فلسطین و سراسر منطقه و حتی کشورهایی را که در برخورد با این بحران به زبان زور متوسل شده اند، تحت تاثیر قرار خواهد داد '.

المالکی گفت: ' ما با هرگونه راه حل مسلحانه و سرنگونی نظام با توسل به زور مخالف هستیم زیراین اقدام، موجب گسترش بحران در منطقه می شود به ویژه اینکه خطر سوریه با سایر کشورهایی که شاهد انقلاب بودند، متفاوت است و نیازمند راه حل های متفاوتی است '.

نخست وزیر عراق با انتقاد از کشورهایی که حامی مسلح کردن مخالفان سوریه هستند گفت: ' عجیب است که برخی بجای فرونشاندن آتش بر مسلح کردن مخالفان تاکید دارد '. الحیات افزود: به نظر می رسد منظور المالکی از این کشورها، عربستان و قطرباشد.

وی گفت که در بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در بغداد، آشکارا بر مخالفت با مسلح کردن طرفهای درگیر در سوریه تاکید شد زیرا این اقدام مانند نفت ریختن روی آتش است.