به گزارش افکارنیوز،

تازه ترین آمارها از میزان تلفات مبتلایان به ویروس کرونای جدید نشان می‌دهد 69 هزار و 255 نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و 1669 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار بین الملل- هرچند این ویروس تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد چین برجای گذاشته و بسیاری از کشورهای دنیا نگران انتقال آن به مرزهای خود هستند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد پکن در روند کنترل گسترش ابتلای افراد به این ویروس نسبتا موفق عمل کرده است.

از شمار مبتلایان فوق 68 هزار و 500 نفر در چین ساکن هستند و ما بقی مربوط به کشورهای دیگر مانند ژاپن، آمریکا، سنگاپور، فیلیپین، کره جنوبی، تایلند، انگلیس، امارات، آلمان، مالزی، فنلاند، اسپانیا و بلژیک است. تاکنون تنها سه مورد مرگ بر اثر کرونا خارج از سرزمین اصلی چین گزارش شده بود؛ در هنگ‌کنگ، فیلیپین و ژاپن.

رسانه‌ها درحالی اخبار مربوط به ابتلای افراد جدید به این ویروس را منتشر می‌کنند که نباید از این واقعیت گذشته که دولت پکن برای ممانعت از گسترش این بیماری محدودیت‌های بسیاری برای تردد افراد در داخل خاک این کشور پیش بینی کرده است.

دشواری این ماموریت زمانی آشکار می‌شود که  حدود 300 میلیون نفر از مردم چین در استان‌ها و شهرهایی حضور دارند که این ویروس مرگبار در آنها شیوع یافته و این افراد نیاز به واکسینه شدن دارند. نگرانی از مبتلا شدن به این ویروس باعث شده که ماسک‌های حفاظت در برابر شیوع این بیماری در چین کمیاب شود.

افتتاح بیمارستان هزار تختخوابی ووهان در کمتر از 10 روز یکی از اقداماتی بود که دولت چین در روزهای ابتدایی پس از شناسایی این ویروس در دستور کار قرار داد. هرچند برخی این اقدام را تا اندازه‌ای یک شوی تبلیغاتی برای دولت پکن قلمداد کردند اما در هر صورت اهمیت ساخت چنین بیمارستانی در این مدت کوتاه را نمی‌توان زیرسوال برد.

دومین مرکز تخصصی برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شهر ووهان ساخته شده و هشتم فوریه به بهره برداری رسید. این مرکز بیماری‌های عفونی در حومه شهر ووهان و با مساحتی 79 هزار متر مربع ساخته شده است. این مرکز دارای 10 ساختمان برای پرسنل پزشکی و تجهیزات بوده و در مجموع 264 اتاق با گنجایش 6 نفر با امکانات کامل برای پزشکان در نظر گرفته شده است.

این مرکز به 32 بخش تقسیم شده و دارای 1500 تخت می باشد. در هر بخش علاوه بر اینکه قسمت هایی برای بیماری حاد در نظر گرفته شده، قسمتی نیز بیماران معمولی نیز اختصاص داده شده است. در این مرکز حدود 2 هزار پزشک فعالیت می کنند.

دولت چین به دلیل نحوه اداره سفت و سخت این بیماری با قرنطینه کردن بیش از 50 میلیون نفر با هدف ممانعت از شیوع ویروس مورد تحسین قرار گرفته است. البته در این بین افرادی نیز هستند که به نحوه مدیریت انتقاداتی وارد کرده‌اند.

باتوجه به مشکلاتی که برای بسیاری از اتباع این کشور در خارج از مرزهای چین در ارتباط با ویروس کرونا بوجود آمده بود و به واسطه عدم تمایل ایرلاین‌ها برای پرواز به چین وزارت امور خارجه چین اعلام کرد چین در سریعترین زمان ممکن برای بازگرداندن شهروندان اهل ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا، که در خارج از کشور زندگی می‌کنند هواپیما‌های غیرنظامی خود را اعزام می‌کند.هوآ چونیینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل مشکلاتی که ساکنان استان هوبئی و به ویژه شهر ووهان در خارج از کشور با آن رو به رو بودند، دولت تصمیم گرفت مداخله کند.

وزارت دارایی چین همچنین اعلام کرد که دولت این کشور 71/85 میلیارد یوان (10.26 میلیارد دلار) برای مبارزه با کرونا ویروس اختصاص داده است. وزارت دارایی چین در بیانیه خود گفته است که وزارت دارایی این منابعمالی را برای اطمینان از این که همه افراد تحت معاینه و معالجه قرار بگیرند، تخصیص داده است.

البته کشورهای دیگر نیز در کمک به چین برای کنترل و مهار ویروس کرونا مشارکت داشتند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شیوع ویروس کرونای جدید علاوه بر اعلام همبستگی با دولت و مردم چین اقدام به ارسال دو میلیون ماسک بهداشتی کرد. وزیر خارجه کشورمان نیز درحساب کاربری خود در توئیتر، با قدردانی از اقدامات موفق دولت چین در مبارزه با کرونا نوشت: چین نه تنها از شیوع کرونا در داخل این کشور جلوگیری کرده بلکه از شیوع این اپیدمی در جهان نیز جلوگیری کرده است.

در موضوع ویروس کرونا مسلما خطاها و کاستی‌هایی در تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات مقامات چینی وجود داشته که شاید مهمترین اتهام به عدم اطلاع‌رسانی به موقع و حتی توبیخ افشاکنندگان این ویروس مربوط شود، اما در هر صورت پس از شیوع این ویروس نیز عملکرد دولت پکن در کنترل و مهار آن نیز قابل توجه بوده است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که تعداد بالای جمعیت این کشور و تاثیر منفی ویروسی مانند کرونا بر ساختارهای مختلف چین مد نظر قرار داد.