به گزارش افکارنیوز،

عاطف نادف، وزیر تجارت داخلی سوریه ، آمریکا را به فروش نفت میادین نفتی این کشور از طریق ترکیه به دیگر کشور‌ها متهم کرد.

اخبار بین الملل - نادف در این خصوص در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ۲۴ روسیه گفت: «آمریکا، دشمن ما، آن (نفت) را به ترکیه می‌فروشد و به همین ترتیب از طریق ترکیه به دیگر کشور‌ها نفت می‌فروشد. در دیگر مناطق نفت‌خیز سوریه زیرساخت‌ها کاملا تخریب شده‌اند، راه‌آهن از میان رفته است، ایستگاه‌های تولید برق تخریب شده است. برق نداریم و هر جا که برق نباشد تولید بومی (نفت) هم نیست.»

وزیر تجارت داخلی سوریه در ادامه افزود سوریه مجبور شده نفت بخرد که این امر تنها با دلار‌های آمریکایی ممکن است. او تاکید کرد بانک‌های سوریه از جمله بانک مرکزی تحریم شده و همه راه‌های انتقال پول به این کشور بسته شده است.

در ماه اکتبر سال گذشته میلادی، به دنبال تهاجم نظامی ترکیه به مرز‌های سوریه، آمریکا به منظور تصاحب نفت منطقه شرقی سوریه، نیرو‌های نظامی خود را به استان دیرالزور منتقل کرد و در ۲۹ اکتبر، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد این کشور از میادین نفتی سوریه دفاع خواهد کرد و هر گونه تلاش برای تصرف آن‌ها را پاسخ خواهد داد و به نیرو‌های روسیه و سوریه اجازه دسترسی به این میدان‌های نفتی را نخواهد داد.

در اواخر اکتبر ارتش روسیه گزارشی تفضیلی درباره فعالیت‌های آمریکا برای قاچاق نفت در بخش شرقی سوریه منتشر کرد. این گزارش با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای نشان داد که سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، پنتاگون، وزارت دفاع این کشور و پیمانکاران خصوصی ارتش آمریکا در همکاری با شبه نظامیان کرد و شرکت‌های نفتی در حال خارج کردن نفت سوریه هستند.