به گزارش افکارنیوز،

«آندره ماچیچ» سخنگوی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد طی دو روز گذشته نزدیک به ۱۴۰۰ مهاجر و پناهجو از مرز‌های ترکیه و یونان عبور کرده‌اند.

اخبار بین الملل - وی در یک جلسه اطلاع‌رسانی ضمن اعلام اینکه سازمان ملل اوضاع در ترکیه و یونان را از نزدیک رصد می‌کند و مایل است به هر دو کشور کمک کند، گفت: «ما تخمین می‌زنیم که در مجموع ۱۴۰۰ نفر از مرز‌های یونان و ترکیه در تاریخ اول و دوم مارس عبور کرده‌اند.»

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان توضیح داد اکنون سوری‌ها، سودانی‌ها، افغانستانی‌ها و ملیت‌های دیگر در مرز ترکیه جمع شده‌اند و در تلاش برای ورود به یونان هستند.

پیشتر، مقامات ترکیه اظهار داشتند که به سیاست مهاجرتی خود متعهد هستند، اما آن‌ها دیگر قادر نیستند جریان آوارگان سوری را که از درگیری‌های ادلب فرار می‌کنند، کنترل کنند.

براساس توافق نامه‌ای که در سال ۲۰۱۶ منعقد شد، اتحادیه اروپا قول داد شش میلیارد یورو به ترکیه بپردازد تا این کشور جریان ورود پناهجویان و مهاجران را کنترل کند. اردوغان اروپا را متهم کرده است که به این توافق عمل نمی‌کند.

پیش از این، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده بود که آنکارا منانع پناهجویان در راه رفتن به اتحادیه اروپا نمی‌شود و مرز برای پناهجویان باز شده است.