به گزارش افکارنیوز،

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه تهدید ترکیه را که اعلام کرده بود «چنانچه کمک اتحادیه اروپا را برای مدیریت موج ورود آوارگان سوری دریافت نکند، میلیون‌ها مهاجر را راهی اروپا می‌کند»، باج خواهی و غیر قابل قبول دانست.

اخبار بین الملل -  لودریان در پارلمان فرانسه گفت: «اینکه ترکیه از مهاجران به عنوان راهی برای تحت فشار قرار دادن اروپا و باج خواهی استفاده می‌کند غیرقابل قبول است».

او آنکارا را به استفاده ابزاری از آوارگان و مهاجرانی متهم کرد که از پیش در خاک این کشور حضور داشتند.

در همین حال، برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه نیز درباره بحران مهاجران اعلام کرد رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه با باز کردن مرز‌های کشورش به اروپا به منظور عبور مهاجران، ”متأسفانه با آتش بازی می‌کند“.

 لومر در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون فرانسه در پاسخ به سؤالی درباره هجوم هزاران مهاجر به سمت مرز یونان و ترکیه، گفت: ”ما در آغاز باید از مرز‌ها محافظت کنیم، چرا که این وظیفه اروپاست که از مرز‌های خود محافظت کند و تنها به کسانی اجازه ورود دهد که تصمیم گرفته ایم به آن‌ها اجازه ورود بدهیم“.

وزیر اقتصاد فرانسه افزود: ”اتحادیه اروپا همچنین باید مانند بسیاری از موضوعات دیگر در موضوع مهاجرت نیز مصمم بودن خود را در برابر ترکیه و نسبت به آقای اردوغان نشان دهد؛ چرا که رئیس جمهور ترکیه متأسفانه با آتش بازی می‌کند“.

پس از آنکه ده‌ها نفر از نیرو‌های ترکیه در شمال سوریه کشته شدند، اردوغان ”در‌ها را به روی مهاجران باز کرد“.

اردوغان به اتحادیه اروپا و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) فشار می‌آورد تا حمایت آن‌ها را در عملیات نظامی این کشور در سوریه بدست آورد.