به گزارش افکارنیوز،

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه امروز (پنجشنبه) گفت ارتش این کشور هزار نیروی ویژه در مرز یونان مستقر می‌کند.

اخبار بین الملل-  سویلو در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره موضوع حرکت پناهجویان به سمت اروپا از طریق ترکیه توضیح داد: «ما نمی‌توانیم مانع موج پناهجویان شویم و سیاست یونان نیز با حقوق بشر و قوانین بین‌المللی همخوانی ندارد».

وی با بیان اینکه ترکیه نمی‌تواند مانع پناهجویانی شود که قصد سفر به اروپا را دارند، اظهار داشت آنکارا البته برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی، اجازه عبور پناهجویان از طریق دریای اژه را نمی‌دهد.

وزیر کشور ترکیه، با اعلام خبر استقرار هزار نیروی ویژه و کاملا مجهز ارتش ترکیه در مرز با یونان، گفت که آنها قرار است مانع بازگردانده‌شدن مجدد پناهجویان توسط نیروهای امنیتی یونان به داخل کشورشان شوند.

سویلو همچنین مدعی شد اگر درگیری‌ها در ادلب متوقف نشود، سه‌ونیم میلیون پناهجوی دیگر به سمت اروپا می‌روند.

وی طی بازدید هوایی از مرز ترکیه با یونان و وضعیت اردوگاه‌های پناهجویان، خبر داد که نیروهای آژانس مرزی و گارد ساحلی اروپا (فرانتکس) به همراه نظامیان یونانی با توسل به زور نزدیک به ۵ هزار پناهجو را به داخل ترکیه برگردانده‌اند و ۱۶۴ نفر را نیز مجروح کردند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر درباره باز کردن گذرگاه‌ها برای ورود پناهجویان به اروپا گفته بود:‌ «بعد از حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۳۶ سرباز ما شد، گذرگاه‌ها را برای پناهجویانی که می‌خواستند به اروپا بروند گشودیم، و این کاملا با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد. اینکه اروپایی‌ها مرزهای خود را به روی پناهجویان می‌بندند و قایق‌های آنها را غرق می‌کنند، با اعلامیه جهانی حقوق بشر منافات دارد».

اردوغان به اروپا هشدار داد برای پایان موج ورود پناهجویان به این قاره، از تجاوز نظامی جدید این کشور در شمال غرب سوریه حمایت کند.