به گزارش افکارنیوز،

تیم حقوقی خانواده «محمد مرسی» رئیس جمهور سابق و فقید مصر درباره خطراتی که زندگی اسامه مرسی پسر او را تهدید می کند، هشدار داد.

اخبار بین الملل- این تیم حقوقی طی بیانیه ای از دولت مصر خواست تا به قوانین بین المللی در تعامل با اسامه مرسی پایبند باشند.

در این بیانیه درباره وجود خطرات حقیقی برای مسموم کردن اسامه در زندان و تهدیدهایی مشابه تهدیدهای موجود علیه محمد مرسی در زمانی که در زندان به سر می برد که در نهایت به مرگ اودر جلسه محاکمه منجرشد،  هشدار داد.

در این بیانیه آمده است که اسامه مرسی، به منظور جلب نظر مقامات مصری درباره این خطرات و تهدیدهای جانی، دست به اعتصاب غذا زده است.

تیم حقوقی مدافع خانواده مرسی در ادامه توضیح می دهد که معتقد است محمد مرسی و «عبدالله» پسر کوچک او، به دست رژیم نظامی مصر به قتل رسیده اند و از سازمان ملل می خواهد که درباره این مسئله تحقیق کند.

اسامه مرسی، در ۸ دسامبر ۲۰۱۶، از منزلش در شهر «الزقازیق» به اتهام حمل سلاح سرد ، دستگیر شد و سپس اتهام تحریک به خشونت در مصر، به او وارد شد.

محمد مرسی پنجمین رئیس‌جمهور مصر و اولین رئیس جمهور این کشور پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ بود که در سال ۲۰۱۲، به نمایندگی از حزب اخوان المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شد اما یکسال بعد با کودتای نظامی ارتش از قدرت برکنار و زندانی شد.

اتهاماتی نظیر تحریک به قتل و اقدامات خشونت آمیز در جریان تظاهرات هایی که اواخر سال ۲۰۱۲ مقابل کاخ ریاست جمهوری برگزار شد، همکاری با سازمانهای خارجی و افشای اطلاعات مربوط به امنیت ملی مصر و هماهنگی با سازمانهای جهادی در مصر و خارج از آن و ارائه اسناد محرمانه به قطر به وی وارد شد.

مرسی در جریان یکی از جلسه های محاکمه خود در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ بر اثر یک حمله قلبی درگذشت.

عبدالله کوچکترین فرزند او نیز که در سپتامبر گذشته به ادعای دولت حاکم بر مصر به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر شده بود، در زندان به دلیل حمله قلبی جان خود را از دست داد.

شبکه الجزیره یک ماه پیش طی یک پژوهش تایید کرد که محمد مرسی به دلیل قتل خاموش و به دستور عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر کشته شده است.

در این پژوهش به کشته شدن شمار زیادی از مخالفان سیسی در زندان‌های مصر با مرگ خاموش اشاره شده و دلیل مرگ آنها، عدم دسترسی به پزشک، خودکشی و کم توجهی در زندان اعلام شد.

براساس آمار ارائه شده در این تحقیق، تعداد افرادی که در این زندان‌ها از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹ جان خود را از دست داده‌ند، به ۹۵۸ نفر می رسد که ۶۷۷ تن از آنها به دلیل اهمال پزشکی و ۱۳۶ تن زیر شکنجه جان باخته اند و ۶۵ نفر نیز خودکشی کرده‌اند. همچنین تعداد زندانیانی که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در معرض اهمالهای پزشکی بودند، ۲۱۰ نفر است که ۵۵ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.