به گزارش افکارنیوز،

سامح شکری، نامه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر درباره سد النهضه را تقدیم عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات کرد.

اخبار بین الملل- احمد حافظ سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر گفت شکری در گفتگوهای خود با همتای اماراتی، ضمن تحویل این نامه اعلام کرد مصر به ادامه حمایت امارات به ویژه در چارچوب تصمیم عربی صادره از نشست اخیر وزیران خارجه عرب درباره پرونده سد النهضه چشم دوخته است.

حافظ افزود وزیر خارجه امارات هم به نوبه خود بر نقش پشتیبان و حمایتی کشورش از مصر و حمایت از هر آنچه امنیت ملی مصر را محافظت می کند، تاکید کرد.

به گفته حافظ، وزیر خارجه امارات تصریح کرد که روابط با مصر اهمیت ویژه ای برای کشورش دارد .

سخنگوی وزارت خارجه مصر همچنین گفت وزیر خارجه امارات، امنیت ملی دو کشور را به هم مرتبط دانست.

سفر شکری به امارات در چارچوب سفر به هفت کشور عربی صورت گرفته است تا نامه های عبدالفتاح السیسی در خصوص بحران سد النهضه تحویل سران این کشورها شود. اختلافات بر سر احداث سد النهضه از سوی اتیوپی سبب بروز بحران در روابط این کشور و مصر شده است.

اتیوپی از سال 2012 میلادی طرح سد بزرگ النهضه بر روی رود نیل آبی را اجرا می‌کند که به گفته کارشناسان سبب کمبود آب در سودان و مصر خواهد شد.

این سد با هدف تولید برق ساخته شد؛ اما نگرانی‌های زیادی را برای مصر ایجاد کرده است؛ چرا که حجم بسیار زیاد انباشت آب در پشت سدّ مذکور، می‌تواند سهم و منابع آبی مصر و سودان را از نیل به شدت کاهش داده و در بعد سیاسی و اقتصادی یا حتی امنیتی نیز ممکن است به‌عنوان اهرم فشاری توسط دولت اتیوپی در تعامل با مصر و حتی سودان به کار گرفته شود.

 مصر در دهه گذشته، نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از ساخت سد مزبور با مشخصات کنونی آن به کار بست اما به نتیجه نرسید و اکنون دولت اتیوپی بدون توافق با مصر و سودان درحال آبگیری آن است. مصر به دلیل این وابستگی شدید به آب نیل، مخالف سرسخت هرگونه ساخت‌وسازی از این نوع است.