به گزارش افکارنیوز،

ممنوعیت یک ماهه سفر اروپاییان به آمریکا که از طرف دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تصویب شده است خشم مقامات اروپایی را برانگیخته است.

اخبار بین الملل- دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نخستین سخنرانی خود در مورد شیوع ویروس جدید کرونا اعلام کرد که از بامداد جمعه 24 اسفند ماه  سفر شهروندان 26 کشور اروپایی به آمریکا برای مدت 30 روز ممنوع خواهد بود.

"اورزولا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی و "چارلز میشل"، رئیس شورای اروپایی این تصمیم ترامپ را به عنوان اقدامی یکجانبه و بدون مشورت و هماهنگی با اروپا رد کردند و هشدار دادند که اپیدمی کرونا یک بحران جهانی است و محدود به یک قاره نمی شود.

 دو مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه تاکید کردند که مواجهه با بحران شیوع ویروس کرونا بیشتر به همکاری جمعی نیاز دارد تا تصمیم‌های یک‌جانبه و کشورهای اروپایی قاطعانه در جهت محدود کردن دامنه شیوع بیماری کووید- 19 اقدام می‌کنند.

ممنوعیت 30 روزه ورود به آمریکا شامل 26 کشور اروپایی منطقه پیمان شنگن می‌شود. از این ها 22 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند و چهار کشور دیگر عبارتند از: نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن‌اشتاین. بریتانیا از کشورهایی است که ممنوعیت یک ماهه سفر به آمریکا شامل آنها نمی‌شود.

اعضای پیمان شنگن شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا به‌جز رومانی، بلغارستان، کرواسی و ایرلند، و چهار کشور دیگری است که مشمول ممنوعیت سفر به ایالات متحده شده‌اند.

ممنوعیت ورود به ایالات متحده برای تمام کسانی است که در 14 روز قبل از سفر در یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن حضور داشته‌اند و شامل شهروندان آمریکایی نمی‌شود.

فون در لاین و میشل اتهامات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا اقدامات کافی برای مبارزه با ویروس کرونا انجام نداده را رد کرده و تاکید کردند که ویروس کرونا یک بحران جهانی است و محدود به یک قاره نمی شود و دراین شرایط به جای اقدامات یکجانبه به همکاری نیاز است. این دو مقام اروپایی تاکید کردند که اتحادیه اروپا قاطعانه رفتار می کند تا شیوع این ویروس را کاهش دهد.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین در این باره اظهار نظری نکرد که آیا اتحادیه اروپا هم محدودیت های مسافرتی از آمریکا را در دستور کار قرار می دهد. "اریک مامر"، سخنگوی اتحادیه اروپا در این باره گفته است که سیاست خوب به تامل و مشورت نیاز دارد.

وی تاکید کرد: "ما عواقب این سیاست آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و مراحل بعدی را بررسی می کنیم."

  "چارلز میشل"، رئیس شورای اروپایی هم درباره عواقب اقتصادی ممنوعیت سفر آمریکا برای اروپاییان هشدار داده و در پیامی توئیتری اعلام کرده است که باید از اختلال اقتصادی جلوگیری شود.

"پیتر بییر"، هماهنگ کننده مناسبات دو سوی آتلانتیک در دولت فدرال آلمان هم انتقاد شدیدی به تصمیم کرونایی ترامپ علیه اروپا وارد کرده و این انتقاد را به رئیس جمهور آمریکا وارد کرده که از ویروس کرونا سوء استفاده سیاسی می کند. وی ممنوعیت ورود اروپاییان به آمریکا را تصمیمی افراطی از طرف ترامپ دانست.

این مقام آلمانی همچنین این را منطقی ندانست که چرا انگلیس از ممنوعیت سفر به آمریکا معاف شده در حالی که از نظر جغرافیایی به اروپا تعلق دارد. وی این فرضیه ترامپ که اروپا به این دلیل که پروازها از چین را به موقع متوقف نکرده در شیوع ویروس کرونا مقصر است را اطلاعات نادرستی از طرف ترامپ برای منحرف کردن  اذهان از نقاط ضعف سیستم بهداشت و سلامت آمریکا  دانست.

وی تاکید کرد که در آمریکا احتمالا موارد ابتلا به ویروس کرونا بسیار بالا است چرا که مردم این کشور به ندرت در معرض تست کرونا قرار می گیرند.

"آنجلیکا نیبلر"، رئیس گروه پارلمانی حزب سوسیال مسیحی در پارلمان اروپا هم در انتقاد از این تصمیم ترامپ گفته است که دوستی دو سوی آتلانتیک نیازمند اقداماتی هماهنگ است.

نه تنها اتحادیه اروپا بلکه سیاستمداران احزاب مختلف آلمانی هم از این تصمیم ترامپ غافلگیر شده اند. آن ها این تصمیم ترامپ را غیر قابل درک دانسته و خشم خود را از آن نشان داده اند.

"یورگن هاردت"، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی آلمان در این باره به روزنامه "دی ولت" گفته است:" من بر این عقیده ام  که ممنوعیت سفر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در آمریکا مناسب نیست. در هر صورت در آمریکا موارد قابل توجهی از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد. وی همچنین دلیل استثناء قائل شدن انگلیس از این تصمیم ترامپ را قابل درک ندانست.

هاردت در این باره ابراز نگرانی کرد که ترامپ بخواهد با این تصمیم خود در بین مردمش یک احساس فریبنده امنیت را ایجاد کند. به گفته وی سران کشورها باید در تصمیم گیری های خود ترس و انتظارات دروغینی که می تواند ایجاد شود را در نظر بگیرند.

"یورگن تریتن"، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان هم این انتقاد را به ترامپ وارد کرده است که اوضاع را درست متوجه نشده و ضرورت همبستگی بین المللی را نادیده گرفته است.

وی تاکید کرد که ترامپ از این شرایط استفاده می کند تا از آن برای سیاست خود علیه اروپا سوء استفاده کند.  به گفته این سیاستمدار آلمانی برای ترامپ حتی در سایه این بحران کرونا همچنان این جمله قدیمی مطرح است که اروپا از چین بدتر است.

وی تاکید کرد که ترامپ به جای همکاری های بین المللی برای مقابله با کرونا از این بیماری برای ادامه جنگ اقتصادی خود علیه اروپا استفاده می کند.

"الکساندر گراف لامبسدورف"، از سیاستمداران بلند پایه حزب لیبرال دموکرات آلمان هم استثناء قائل شدن برای انگلیس در تصمیم ترامپ علیه مسافران اروپایی را نشانگر این دانست که برای ترامپ یک مسئله سیاسی و نه مسئله ای مربوط به سلامت مطرح است.

"نیلز اشمیدت"، سخنگوی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان هم در این باره گفته است که اکنون نیاز به هماهنگی تنگاتنگ و همکاری نزدیک برای اتخاذ تصمیمات پیشگیرانه بین کشورهای جهان وجود دارد. واقعیت این است که بیماری کرونا هیچ مرزی نمی شناسد و مدتهاست که وارد ایالات متحده هم شده است.

"کلاوس ارنست"، سخنگوی سیاست اقتصادی چپ ها هم درباره عواقب اقتصادی اظهارات مبهم ترامپ درباره بیماری کرونا هشدار داده و گفت: نحوه برخورد رئیس جمهور آمریکا با بیماری کرونا نشان می دهد که این خطر نه تنها از طرف ویروس کرونا بلکه از سوی عملکرد بد و عجیب مقامات کشورها ناشی می شود.