به گزارش افکارنیوز،

معترضان جلیقه‌زرد‌ که بیش از یک سال است در سراسر فرانسه هر شنبه به خیابان‌ها می‌آیند، این بار در آستانه دور نخست انتخابات شهرداری در این کشور که قرار است روز یکشنبه برگزار شود در خیابان‌های پاریس، پایتخت فرانسه، تجمع کرده‌اند.

اخبار بین الملل- این در حالی است که روز گذشته کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا همه تجمعات بیش از ۱۰۰ نفر ممنوع است. پلیس پاریس نیز درخواست جلیقه‌زرد‌ها را برای برگزاری اعتراضات هفتگی رد و دولت نیز روز شنبه طی یک حکم رسمی تجمعات غیرضروری را ممنوع اعلام کرد.

با این حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که صد‌ها نفر از معترضان که بسیاری از آن‌ها ماسک بر صورت دارند گردهمایی در خارج از ایستگاه قطار «مونتپارنس» را شروع کرده و شعار‌هایی را علیه مکرون سر داده‌اند.

انتخابات شهرداری‌ها در فرانسه قرار است در دو مرحله برگزار شود که دور مقدماتی آن یکشنبه (فردا) خواهد بود و دور دوم یک هفته بعد و در ۲۲ مارس برگزار می‌شود.

از ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸، جنبشی که امروز آن را به نام «جلیقه زردها» می‌شناسیم، خیابان‌های فرانسه را به مکانی برای برگزاری تظاهرات هفتگی علیه دولت این کشور تبدیل کرده است. این اعتراض در ابتدا در واکنش به افزایش قیمت سوخت و هزینه‌های زندگی آغاز شد. سپس دامنه آن‌ها به سایر سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، و دولت او گسترش یافت.

طبق اعلام رسمی رسانه‌های فرانسوی، از آغاز این اعتراضات هزاران نفر در برخورد خشن پلیس این کشور زخمی شده‌اند و تعدادی نیز کشته و چند نفر هم بینایی خود را از داده‌اند.

ویروس کرونا که تقریبا در همه جای جهان گسترش یافته، در فرانسه نیز ۳۶۰۰ نفر را مبتلا ساخته و جان ۷۹ نفر را تاکنون گرفته است.