به گزارش افکارنیوز،

ترامپ به مسئولان حوزه انرژی این کشور دستور داد "حجم زیادی" نفت خریداری کنند تا به دنبال بزرگترین سقوط ارزش سهام در یک نسل گذشته، ذخایر اضطراری نفت این کشور را پر کنند.

اخبار بین الملل- دوباره پر کردن ذخایر اضطراری نفت که برخی از گروه‌های لابی نفت اوایل این هفته و به دنبال ریزش قیمت ها، آن را پیشنهاد کردند به دولت آمریکا امکان می‌دهد ۷۷ میلیون بشکه نفت را از بازار جهانی خارج کند.

بهای نفت، عصر جمعه به دنبال صدور دستور ترامپ، ناگهان افزایش یافت. با این حال، این خرید، بعید است تغییری در تصمیم تولید کنندگانی چون روسیه و عربستان سعودی ایجاد کند که قول داده اند در ماه‌های پیش رو تولید را افزایش دهند. ساعاتی بعد از اعلام تصمیم ترامپ، دن برویلت، وزیر انرژی آمریکا این خرید را به جریان انداخت.

برویلت طی حکمی به استیون وینبرگ، دستیار خود در حوزه انرژی‌های فسیلی دستور داد فورا روند خرید نفت خام تولید این کشور را برای ذخیره سازی در "ذخایر راهبردی نفت آمریکا " در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کند.

شایلین هینز، سخنگوی وزارت انرژی آمریکا گفت این سازمان سرگرم تنظیم درخواست خرید نفت است که به زودی ارائه خواهد شد. ذخایر نفت آمریکا که در دهه ۱۹۷۰ به دنبال تحریم نفتی اعراب، ایجاد شد، پیش از این نیز در واکنش به شرایط اضطراری نظیر طوفان کاترینا، تغذیه شده است.

این ذخایر، قابلیت نگهداری ۷۱۳ میلیون و پانصد هزار بشکه نفت را دارد و هم اکنون ۶۳۵ میلیون بشکه نفت در غار‌های نمکی در طول ساحل خلیج مکزیک در آمریکا انبار شده است. وزارت انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد ذخایر راهبردی نفت این کشور می‌تواند روزانه ۲۲۵ هزار بشکه نفت دریافت کند.

در سال‌های اخیر کنگره از این ذخایر به عنوان قلک برای برنامه‌های دولت استفاده کرده و ترامپ هم قبلا با به نصف کاهش یافتن این ذخیره موافقت کرده بود. این اقدامی بود که منتقدان به رغم اینکه انقلاب شیل اتکای آمریکا را به واردات نفت کاهش داد، با آن مخالفت کردند.

اگر دولت بخواهد با قیمت‌های کنونی این ذخایر را پر کند، این خرید، حدود دو میلیارد و ششصد میلیون دلار هزینه خواهد داشت و طی شش ماه می‌تواند روزانه حدود ۴۳۰ هزار بشکه تقاضا ایجاد کند.

ترامپ روز جمعه گفت: "ما قصد داریم این ذخایر را تکمیل کنیم و میلیارد‌ها دلار از وجوه مالیات دهندگان آمریکایی را حفظ و به صنعت نفت مان کمک کنیم." در حال حاضر دولت پیش بینی می‌کند امسال عرضه نفت، روزانه ۹۷۰ هزار بشکه بیش از تقاضا باشد.

گروه ترافیگورا که بزرگترین گروه تجارت کننده در حوزه نفت است، می‌گوید با توجه به شیوع ویروس کرونا ، تقاضا برای نفت روزانه ۱۰ میلیون بشکه کاهش می‌یابد.