به گزارش افکارنیوز،

«قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان امروز از طریق تلویزیون با مردم کشورش صحبت کرد.

اخبار بین الملل- وی در ابتدای سخنان خود به شناسایی 9 مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور اشاره و گفت: تمام افراد گرفتار به این ویروس قرنطینه و تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

تاکایف در ادامه افزود: این ویروس از خارج به کشور وارد و خطر گسترش آن وجود دارد. افرادی که با اشخاص مبتلا به ویروس کرونا تماس داشتند شناسایی و قرنطیه شدند.

وی افزود: قزاقستان قبل از بسیاری از کشورهای دیگر یک ستاد ویژه متشکل از متخصصان و یک کمیسیون بین سازمانی در سطح دولتی را ایجاد و برنامه مقابله با گسترش ویروس کرونا را تصویب کرد.

تاکایف به مقیاس خطرناک ویروس کرونا که از سوی سازمان جهانی بهداشت دنیاگیر اعلام شده اشاره و گفت: بنابر این مطابق با قانونگذاری قزاقستان من دستوری را در مورد اعلام وضعیت اضطراری در سراسر کشور امضا کردم.

وی افزود: وضعیت اضطراری از ساعت 8:00 صبح 16 مارس سال جاری آغاز و 30 روز ادامه خواهد کرد و در صورت لزوم زمان آن ممکن است تمدید شود.

تاکایف گفت که در چارچوب این دستور تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در قلمرو کشور پیش بینی، حفاظت از نظم عمومی تقویت و برگزاری رویدادهای جمعی ممنوع شده است.

رئیس جمهور قزاقستان تصریح کرد: بسیاری از ساکنان قزاقستان برنامه هایی برای جشن های آتی داشتند اما متاسفانه به خاطر حفظ سلامت عمومی لازم است از برنامه‌های خود صرف‌نظر کنند.

 وی گفت: همچنین برای یک مدت موقت فعالیت مراکز بزرگ تجاری محدود می شود اما مراکز عرضه مواد غذایی و مواد اولیه قطعا به کار خود ادامه خواهند داد.

تاکایف افزود: به طور موقت درهای مراکز تفریحی، سینما، تئاترها، نمایشگاه ها و سایر اماکن عمومی بسته خواهد شد.

وی با اشاره به بسته شدند موقتی مدارس و انتقال دانشجویان به آموزش آنلاین گفت: این امر تغییراتی را در روند آموزش وارد می کند، اما سلامتی کودکان در اولویت است.

تاکایف افزود: شهروندان قزاقستان از برگزاری مراسم های جمعی خانوادگی و یادبودها خودداری کنند.

وی با بیان این که ورود و خروج از قلمرو قزاقستان نیز محدود می شود خواستار درک درست اقدامات مقامات  برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در قلمرو این کشور شد.

تاکایف افزود: اما اقدامات در بالا ذکر شده مربوط به حمل و نقل باری نیست. در گذرگاه های مرزی، ایستگاه ها و فرودگاه ها رژیم بهداشتی – اپیدمیولوژیک تقویت شده است.

رئیس جمهور قزاقستان گفت: از ذخایر دولت برای خرید تجهیزات پزشکی، سیستم های تشخیص و تجهیزات آزمایشگاهی مبالغ لازم تخصیص داده می شود.

وی گفت: در بیمارستان های کشور تخت کافی وجود دارد.

تاکایف تاکید کرد نهادهای دولتی طرح های لازم را برای سازماندهی اقدامات بهداشتی، پیشگیرانه و ضد اپیدمی تدوین کرده ند.

وی در ادامه از مردم کشورش خواستار همکاری آنها با خدمات مربوطه و ارائه تمام کمک های لازم شد.

تاکایف با بیان این که همه ما در این شرایط باید مسئولیت شناس و نظم و انضباط را رعایت کنیم افزود: در صورت اولین علائم بیماری باید بلافاصله به خدمات پزشکی محل های خود مراجعه کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که عدم تشخیص معاینه پزشکی و نقض رژیم قرنطینه مجازات خواهد شد.

تاکایف در بخش دیگری افزود: ما شاهد تاثیر بسیار منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی هستیم. در واقع بحث بر روی تغییر ساختار کل سیستم اقتصادی جهان می رود که قزاقستان عواقب این بحران عظیم را احساس می کند.

وی گفت: اما با وجود فواجع اقتصادی ما تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از رشد تنش هایاجتماعی و بیکاری انجام خواهیم داد.

تاکایف افزود: به لطف سیاست دوربینانه پیشوای ملت قزاقستان ذخایر بین المللی «نورسلطان» حدود 90 میلیارد دلاراست که این امر ضامن حفظ ثبات اقتصاد و انجام تعهدات اجتماعی کشور می باشد.

وی تصریح کرد: بودجه به مناطقی داده می شود که بیشتر تاثیر را برای اشتغال و تجارت داشته باشند.

وی گفت: اطمینان دارم که خرد و مسئولیت شناسی مردم قزاقستان، اقدامات هماهنگ جامعه و دولت امکان پیروزی بر تمام مشکلات را فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین خاطرنشان کرد که کسانی که از طریق انتشار اخبار دروغ سعی می کنند در میان جامعه وحشت ایجاد کنند، مطابق با قوانین کشور مجازات می شوند.

وی از تمام مردم قزاقستان خواست تا آرامش را حفظ، به یکدیگر کمک و از خود و بستگانشان مراقبت کنند.