«علی الحسینی» یکی از فرماندهان الحشد الشعبی پایگاه «کی وان» ( K۱ ) متعلق به آمریکا در کرکوک را زندان بزرگ نیروهای آمریکایی توصیف کرد.

اخبار بین الملل- الحسینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «پایگاه کی وان در کرکوک که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند به زندان بزرگی مبدل شده است».

او افزود: «آمریکایی‌ها هیچ فعالیتی در آنجا ندارند، زیرا اوضاع امنیتی تحت کنترل کامل نیروهای امنیت دولتی اعم از ارتش، پلیس فدرال و الحشد الشعبی است و آنها با قدرت و اقتدار امنیت را در کنترل خود دارند».

این فرمانده الحشد الشعبی از دولت عراق خواست نیروهای آمریکایی را از کی وان خارج کنند و از موقعیت پایگاه برای تبدیل آن به یک مکان گردشگری یا اقتصادی استفاده کند و یا زمین آن را تقسیم کرده و به فروش شهروندان گذارند.

او تاکید کرد: «کرکوک نیازی به حضور هیچ نیروی آمریکایی ندارد و اوضاع امنیتی در آنجا باثبات و امن است».

چهار روز پیش هم رسانه‌ها از برخورد دستکم دو راکت به یک پایگاه نظامی در کرکوک عراق که میزبان نیروهای نظامی آمریکا است، خبر دادند.

در  ۲۷ دسامبر سال گذشته میلادی(ششم دی ماه ۹۸) نیز  حدود ۳۰ فروند راکت به این پایگاه نظامی برخورد کرد که در پی آن ائتلاف بین المللی ادعا کرد که یک پیمانکار نظامی آمریکایی در این حمله کشته شد. مقامات آمریکا گروه «کتائب حزب الله عراق» را مسئول این حمله معرفی کردند و به این بهانه پایگاه کتائب را در القائم را هدف گرفتند که با شهید و زخمی شدن بیست نیروی الکتائب همراه شد.

پایگاه کی-وان یک پایگاه نظامی سابق نیروهای هوایی عراق در  نزدیکی فرودگاه کرکوک در شمال غرب این استان است که به دنبال حمله سال ۲۰۱۴ داعش سقوط کرد و به دست این گروهک تروریستی افتاد. سپس به دست نیروهای پیشمرگه کرد آزاد شده و به پایگاه آنها مبدل شد و سپس نیروهای عراقی در اکتبر ۲۰۱۷ پس از عملیات ورود نیروهای عراقی به کرکوک و عقب نشینی نیروهای پیشمرگه  آنجا را باز پس گرفتند و میزبان نیروهای نظامی آمریکا و سایر نیروهای ائتلافی شد که مسئولیت آموزش نظامیان عراقی و کُرد برای نبرد با داعش را بر عهده دارند.