به گزارش افکارنیوز،

گروهی از دانشمندان در انگلیس به مردم توصیه کردند حالا که دولت قادر به تأمین ماسک مورد نیاز مردم نیست، در منزل و با استفاده از پارچه‌های معمولی، ماسک‌های قابل شستشو تولید و از آن‌ها استفاده کنند.

اخبار بین الملل-این دانشمندان می‌گویند سیاست‌های دولت در بخش بهداشت و درمان به ویژه تهیه، تدارک و عرضه ماسک‌های بهداشتی هیچ کمکی به جلوگیری از شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا نکرده است. به مردم توصیه می‌شود با استفاده از پارچه، لباس‌های مستعمل یا دستگیره آشپزخانه، برای خودشان ماسک بدوزند و در خارج از منزل حتماً از آن استفاده کنند.

پروفسور سیان گرافیتس که در سال ۲۰۰۳ میلادی سرپرستی تیم تحقیقاتی دولت هنگ کنگ را در ارتباط با شیوع ویروس سارس به عهده داشت، می‌گوید مردم انگلیس هم مانند مردم آمریکا باید در منزل ماسک‌های خانگی تولید و در اماکن عمومی از آن‌ها استفاده کنند.

پروفسور تریش گرین هال، از اساتید دانشگاه آکسفورد، نیز به مردم توصیه کرد از همین ماسک‌ها استفاده کنند. او افزود: این ماسک‌ها– که می‌توان با استفاده از پارچه‌های نرم پنبه‌ای آن‌ها را تولید کرد- به طور قابل توجهی از احتمال انتشار ویروس کرونا از بازدم و سرفه و عطسه احتمالی افرادِ ناقل جلوگیری می‌کند.

این استاد انگلیسی توصیه کرد: برای تهیه این ماسک‌ها لایه‌ای از دستگیره آشپزخانه را وسط پارچه پنبه‌ای قرار بدهید و حاشیه آن را بدوزید و از کش یا بند‌های پارچه‌ای استفاده کنید. به گفته او این ماسک‌ها می‌توانند تا ۹۵ درصد از انتشار ویروس کرونا از بازدم، سرفه و عطسه احتمالی افراد ناقل جلوگیری کنند.