به گزارش افکارنیوز،

برای اولین بار بعد از گذشت حدود دو سال از اعلام پایان داعش در عراق، این گروه تکفیری تروریستی بار دیگر هیولاوار درحال بازگشت به عراق است. آنها طی سه روز گذشته با چندین عملیات در مناطق مختلف بیش از ۱۵ تن را کشته و ده ها تن را نیز زخمی کرده اند تا این سوال مطرح شود که «چه کسی یا چه طرف هایی این هسته های خفته را بیدار کرده است؟»

اخبار بین الملل-هسته های خفته داعش که عمدتا وصل به عربستان و برخی کشورهای منطقه هستند، دوباره بیدار شده اند و البته به گواه فرماندهان خطوط اول درگیری، با سلاح های مدرن و پیشرفته حملات اخیر را عمدتا به مواضع الحشدالشعبی سازماندهی کرده اند.

گروه تروریستی داعش جمعه شب گذشته همزمان دو منطقه در شمال و جنوب سامرا واقع در ۱۱۰ کیلومتری شمال بغداد را هدف قرار داد. این گروه به مقر نیروهای عراقی  و الحشدالشعبی در بلد واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب و مکیشیفه در حدود ۱۵ کیلومتری شمال سامرا مرکز استان صلاح الدین حمله کردند که این درگیری ها ساعت ها بطول انجامید و درنهایت ۱۵ تن از نیروهای عراقی کشته شدند و بیش از ۲۵ تن نیز زخمی شدند.  

بلد شهر زیارتی شمال بغداد، همان شهری است که از آغاز حمله داعش در سال ۲۰۱۴ ماه ها در محاصره کامل قرار داشت و سرانجام دی ماه سال ۱۳۹۳ شمسی در عملیاتی که طی آن شهید حمید تقوی به شهادت رسید، از محاصره خارج شد.

این سنگین ترین عملیات از هنگام آزادی موصل تلقی می شود؛ عملیاتی که به حضور نظامی داعش در عراق پایان داده بود و ناظران پیش بینی  کرده بودند که تا سال ها این گروه توان نظامی برای چنین عملیاتی نخواهد داشت.

اما یک شب بعد، عناصر خفته و مخفی این گروه تکفیری، تروریستی (شنبه شب) دوباره وارد عمل شده و عملیات سنگینی علیه مقرهای الحشدالشعبی و نیروهای امنیتی عراق در استان دیاله در شرق عراق راه اندازی کردند. این حمله در روستایی واقع در ۱۵ کیلومتری بعقوبه مرکز استان دیاله انجام شد که تاکنون ۴ کشته و بیش از ۵ زخمی داشته است.

همزمان عملیات دیگری در شرق آمرلی ، شهر ترکمن های شیعه درشمال استان صلاح الدین از سوی داعش انجام شد که در خصوص تلفات آن خبری در دست نیست. این شهر از دهم ژوئن ۲۰۱۴ به مدت ۳ ماه در محاصره کامل داعش قرار داشت اما با مقاومت مردم این شهر بعد از ۳ ماه با عملیات نیروهای الحشدالشعبی محاصره مردم این منطقه شکسته شد.

عناصر داعش در تازه ترین تلاش و تقلای مسلحانه خود، بامداد یکشنبه برای تصرف شهر النخیب در غرب کربلا خیز برداشتند که این بار هم با مقاومت نیروهای الحشدالشعبی روبه رو شدند. البته از این نبرد، اطلاعات زیادی در خصوص تعداد تلفات انسانی و خسارات مالی مخابره نشده است.

منابع عراقی در برآوردهایشان به این نتیجه رسیده اند که هزاران تن از عناصر مخفی شده داعش در استان های غربی، شمالی و شرقی عراق در قالب هسته های خفته، آماده فرصت های طلایی هستند. این منابع این هفته گفتند گزارش هایی در اختیار دارند که گروه تکفیری داعش قصد دارد سلسله عملیات تروریستی نیز در خلیج فارس انجام دهد و این نتیجه تنش زایی ماه های اخیر تیم جنگ طلب دونالد ترامپ در منطقه است که نیروهای مقاومت ضد تروریستی منطقه را به خود مشغول کرده است.

در واکنش به تحرکات و تحریکات اخیر،‌ برهم صالح رئیس جمهور عراق بر پاکسازی مناطق آلوده و نقاط حضور بازمانده های داعش تاکید کرد و قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق شدت گرفتن این تحرکات را بهانه تراشی برای ادامه حضور نظامی آمریکایی ها در عراق دانست و علی الحسینی مسئول روابط محور شمال الحشدالشعبی هم گفت که این تحرکات انتقام آمریکایی ها از عراقی ها بخاطر تصویب طرح اخراج آنان از عراق بوده است.

از ابتدای ظهور داعش نه تنها کارشناسان و صاحب نظران منطقه بلکه حتی خود رهبران امریکا مانند هیلاری کلینتون وزیر خارجه اوباما در دولت قبلی و نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی اذعان و اعتراف کرده اند که داعش را خود آمریکایی ها ساخته اند و اکنون هم تلاش دارند از این گروه تروریستی به عنوان برگ برنده در قبال حکومت عراق بهره برداری کنند.

از هنگامی که عراقی ها مصمم شدند نظامیان خارجی را با مصوبه پارلمان از کشور اخراج کنند، بازی های  موذیانه آمریکایی ها نیز شروع شده است و عراقی ها اعتقاد دارند بحران آفرینی های اخیر، از شهادت سرداران سلیمانی و ابومهدی المهندس تا رجز خوانی برای نیروهای مقاومت اسلامی و نیز دامن زدن دوباره به قائله داعش همه و همه با هدف منصرف کردن عراقی ها از تصمیم شان برای اخراج نظامیان خارجی و پیشاپیش آن آمریکایی ها است.

ترامپ و تیم تندرو و جنگ طلب او اکنون هیولای تکفیری را بیدار کرده اند و از فجایعی که این گروه تروریستی  می تواند به بار آورد ابایی ندارند، چرا که همانند گذشته تاوان آن را ملت ها منطقه می پردازند و سرریز تروریسم هم با سرعت و شیب کمتری به سمت اروپا جریان خواهد یافت.

داعش از دهم ژوئن ۲۰۱۴ از سوریه به عراق حمله کرد و طی چند روز استان های الانبار و نینوا را بطور کامل و بخش هایی از ۵ استان عراق ازجمله دیاله، کرکوک، صلاح الدین، بغداد و بابل را به تصرف خود در آورد. این گروه تروریستی علاوه بر تجاوز به زنان و به بردگی بردن آنان، هزاران جوان و مرد عراقی را کشتار کرد که مهمترین آن مربوط به قتل عام ۱۷۰۰ جوان حاضر در پایگاه اسپایکر واقع در حومه شهر تکریت واقع در ۱۷۵ کیلومتری شمال بغداد بود. همچنین کشتار ایزدی ها و فروش زنان آنان در بازارهای برده فروشی از هولناک ترین جنایات این گروه تکفیری است که هنوز داغ آن برای عراقی ها تازه است.