به گزارش افکارنیوز،

سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله درباره آخرین تحولات سیاسی لبنان و منطقه آغاز شد.

تروریستی خواندن حزب‌الله توسط آلمان

اخبار بین الملل- بر اساس گزارش «النشره» نصرالله در ابتدا گفت، تروریستی خواندن حزب‌الله توسط آلمان قابل پیش بینی بود و قبل از آن نیز برخی کشورهای اروپایی نیز این کار را انجام داده بودند.

وی ادامه داد: آمریکا پروژه هیمنه بر منطقه و اسرائیل پروژه اشغالگری دارد و  کسی که در مقابل این توطئه ها می‌ایستد جنبش‌های مقاومت هستند بنابراین باید محکوم و محاصره شوند.

وی تأکید کرد: تصمیم آلمان یک تصمیم سیاسی بوده و تحت فشار آمریکا و در راستای راضی کردن رژیم اشغالگر انجام شده است. آلمان هیچ دلیلی مبنی بر تروریستی بودن فعالیت حزب‌الله ارائه نکرده و این موضوع تأکید می‌کند که تصمیم آلمان تصمیمی کاملا سیاسی است.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: زمانی که اعلام می‌کنیم گروهی در آلمان، فرانسه یا غیره نداریم، صادق هستیم و سال‌هاست گروهی در کشورهای جهان خصوصا اروپا یا آمریکای لاتین نداریم . از سال‌ها پیش دریافته‌ایم که نمی‌خواهیم عزیزان‌مان در خارج را به دلیل وجود ارتباطی، به دردسر بیندازیم

نصرالله از موضع برخی کشورها و دولتها که این اقدام آلمان علیه حزب‌الله را محکوم کردند، قدردانی کرد و افزود، دولت لبنان مصر به حمایت از شهروندان خود در آلمان و کشورهای دیگر است.

وی سپس بر ادامه مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی و دفاع از ملت لبنان تأکید کرد. 

طرح اقتصادی دولت لبنان

بخش دوم سخنرانی نصرالله درباره تصویب طرح مالی در لبنان برای سروسامان دادن به وضعیت این کشور و دعوت «میشل عون» رئیس‌جمهور از فراکسیون‌ها به برگزاری جلسه در کاخ بعبدا جهات بررسی این طرح بود.  

وی گفت، این طرح نیازمند حمایت ملی است و دعوت میشل عون در همین زمینه است.حزب‌الله در جلسه کاخ بعبدا شرکت خواهد کرد و خواستار بیشترین مشارکت در آن است.

نصرالله تأکید کرد، اکنون لبنان در وضعیت اقتصادی سخت و خطرناکی است و باید کشور را نجات داد. بنابراین باید اختلافات سیاسی کنار گذاشته شود.

وی در ادامه به درخواست کمک لبنان از صندوق بین‌المللی پول پرداخت و تصریح کرد، حزب‌الله با اصل درخواست کمک از هیچ طرفی در جهان مخالف نیست اما نمی‌پذیرد که لبنان تسلیم این صندوق باشد. به هیچ کسی اجازه درخواست کمک از صندوق بین‌المللی پول داده نشده و باید در شروط و گام‌های آینده بازنگری کرد.

نصرالله در ادامه به گزارش‌های برخی رسانه‌ها و اتهام‌زنی‌ها به حزب‌الله مبنی بر اینکه این جنبش قصد دست‌اندازی به بخش اقتصادی و نابودی بخش بانکی و امثال آن ، پرداخت و آنها را جنگ رسانه‌ای علیه حزب‌الله خواند.

وی گفت: ما نه قصد تخریب نه سیطره نه ساقط کردن بخش بانکی در لبنان را داریم و این اتهامات را رد می‌کنیم.

پاسخ به اتهام‌زنی‌ها به حزب‌الله 

نصرالله در ادامه به گزارش‌های برخی رسانه‌ها و اتهام‌زنی‌ها به حزب‌الله مبنی بر اینکه این جنبش قصد دست‌اندازی به بخش اقتصادی و نابودی بخش بانکی و امثال آن ، پرداخت و آنها را جنگ رسانه‌ای علیه حزب‌الله خواند.

وی گفت: ما نه قصد تخریب نه سیطره نه ساقط کردن بخش بانکی در لبنان را داریم و این اتهامات را رد می‌کنیم. از زمان تأسیس حزب‌الله هیچ وقت به بخش بانکی نزدیک نشده‌ایم.

دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد: بخش بانکی در اقداماتش علیه ما به درخواست آمریکا آنقدر پیش رفت که به حد تعرض به ما رسید.

نصرالله ادامه داد: در سایه بحران اقتصادی و مالی که با آن روبرو هستیم، بخش بانکی به دولت در مقابله با این بحران کمک نکرده و از بزرگترین ذی نفعان از سیاست‌های پولی و مالی در لبنان از ۱۹۹۳ تا کنون بوده است. رفتار بانک‌ها با سپرده‌گذران یکی از دلایل مخالفت حزب‌الله با بخش بانکی است.  

وی تأکید کرد، هر سخنی درباره قصد حزب‌الله برای تسلط بر بخش بانکی یا تخریب آن «مسخره و بی ارزش» است.

افزایش قیمت دلار در برابر لیر لبنان

 وی در ادامه به افزایش قیمت دلار در برابر لیر لبنان پرداخت و گفت، حزب‌‌الله هیچ گونه فعالیت در زمینه صرافی‌ها ندارد. حزب‌الله سازمان‌های بزرگی دارد اما در زمینه خرید و فروش دلار کار نمی‌کند و هیچ کسی در حزب‌الله مکلف به انجام فعالیت صرافی نشده است. اتهامات درباره اینکه حزب‌الله از بانک‌ها دلار خریده ، سخیف است. نقش مثبت حزب‌‌الله مانع افزایش ارزش دلار به شکل جنوبی شد.

نصرالله در ادامه از صراف‌ها خواست به قانون ملزم باشند و از سقفی که دولت برای نرخ برابری لیر در برابردلار اعلام کرده، فراتر نروند.

وی سپس به افزایش قیمت کالاها در لبنان اشاره کرد و گفت، علاوه بر افزایش قیمت دلار، احتکار کالاها و حرص برخی تجار از دلایل این امر است. دولت باید به نقش خود در مقابله با افزایش قیمت کالا عمل کند و این مسؤولیت نباید تنها به عهده وزارت اقتصاد باشد. دولت باید برنامه‌ای اساسی برای مقابله با افزایش قیمت کالاها تنظیم کند و از داوطلبان برای کمک به نظارت در این زمینه کمک بگیرد و حزب‌الله آماده است هزاران داوطلب در این زمینه در اختیار دولت قرار دهد. 

دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنرانی خود گفت، از فراکسیون‌های سیاسی و مردم و طیف‌های مختلف انتظار می‌رود که به دولت کنونی زمان دهند و صد روز برای کار یک دولت کافی نیست.