به گزارش افکارنیوز،

خروج تسلیحات هسته‌ای آمریکا از آلمان، سیاستمداران برجسته این کشور را دچار اختلاف نظر شدید کرده است.

اخبار بین الملل- سیاستمدارن برجسته حزب سوسیال دموکرات، حزب ائتلافی با حزب حاکم آلمان، خواستار خروج تمامی سلاح‌های هسته‌ای آمریکا از این کشور شده‌اند، این در حالیست که چنین اقدامی همچنان برخی مخالفان خود را دارد.

اعضای حزب حاکم دموکرات مسیحی، حزب متبوع آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان، اخیرا از سوی حزب هم ائتلاف خود یعنی سوسیال دموکرات برای خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک این کشور تحت فشار بوده‌اند. یکی از نمایندگان مخالف از حزب حاکم آلمان معتقد است تسلیحات اتمی آمریکا که در این کشور وجود دارد ابتدا به منظور محافظت از آن‌ها بوده است و اگر سیاستمداران آلمانی خواستار خروج این تسلیحات شوند شرکای بین المللی ما در توانایی آلمان در اجرای نقش خود در قالب طرح امنیتی فرا آتلانتیک، تردید خواهند کرد.

بنا به گزارش دویچه وله، برخی دیگر از نمایندگان مخالف این درخواست را درخواستی نادرست در زمانی نابجا می‌دانند. به گفته یکی از سیاستمداران حزب حاکم، ساده لوحانه است که باور کنیم پس از خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک کشورمان همان تاثیر پیشین را بر استراتژی اتمی ناتو خواهیم داشت.

اختلاف نظر‌ها درباره خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان، به دنبال اظهارات اخیر سیاستمداران موافق از حزب سوسیال دموکرات، بالا گرفت.

اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان می‌گویند: تسلیحات اتمی آمریکا در خاک آلمان، نه تنها امنیت ما را تقویت نخواهد کرد بلکه آن را تضعیف می‌کند. زمان آن فرا رسیده تا آلمان درباره خروج آن‌ها تصمیم بگیرد.

در مارس مارس ۲۰۱۰، پارلمان آلمان قطعنامه‌ای را تصویب کرد و از دولت خواسته بود تا در راستای از بین بردن تمام سلاح‌های هسته‌ای در این کشور تلاش کند. این درحالیست که به نظر می‌رسد دولت آلمان تمایلی برای دنبال کردن این قطعنامه نداشته و در عوض منتظر استقرار بمب‌های هسته‌ای جدید در خاک خود است.

بنابر اعلام مدیر پروژه اطلاعات هسته‌ای در فدراسیون دانشمندان آمریکایی، سلاح‌های هسته‌ای ذخیره شده در آلمان به پایان عمر مفید خود نزدیک می‌شوند و آمریکا به دنبال ارتقای آن‌هاست.

نشریه اشپیگل چندی پیش گزارش داد که ایالات متحده آمریکا در عملیاتی مخفیانه در پاییز سال ۲۰۱۹ بمب‌های اتمی خود در آلمان را ارتقا داده است. نشریه اشپیگل نوشت در این عملیات  ۲۰ کلاهک هسته‌ای بمب بی۶۱ آمریکا مستقر در پایگاه هوایی بوخل آلمان به مدت ۲ روز به ایالات متحده فرستاده شدند تا نرم افزار‌های جدید بر روی آن‌ها نصب شود.