به گزارش افکارنیوز،

امروز سه‌شنبه ویدئو کنفرانسی با عنوان «واکنش جهانی به کرونا ویروس » با حضور دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، اعضای اتحادیه اروپا و اعضای «گروه ۲۰» برگزار شد.

اخبار بین الملل- اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، در این ویدئو کنفرانس گفت: ما باید به این ابتکار عمل بپیوندیم، پولهایمان را روی هم بگذاریم و افکار و ذهنمان را برای کار روی (توسعه و تولید) واکسن، امکانات تشخیصی و درمان ویروس کرونا روی هم بریزیم. لازم است این ابزار‌های مورد نیاز را توسعه دهیم، تولید کنیم و سپس در هر گوشه از جهان توزیع کنیم.

او افزود: باید این اطمینان را بدهیم که این‌ها برای همگان، در دسترس و قابل تهیه هستند. به همین علت است که همه باید برای این تلاش جهانی واقعی، پول جمع کنیم. از این رو نخستین هدف ما جمع‌آوری مبلغ اولیه ۷.۵ میلیارد یورو یا معادل آن، ۸ میلیارد دلار است. این اندوخته هم‌اکنون همانند صندوقی عمل می‌کند که قرار است از ناحیه آن، کار بر روی (توسعه) واکسن، ابزار‌های تشخیصی و نیز درمان این بیماری صورت گیرد.

شارل میشل، رئیس پارلمان اروپا، هم در این کنفرانس مجازی گفت: تنها از طریق توسعه، تولید و توزیع واکسن و دارو و درمان (موثر) است که این ویروس به زباله‌دان تاریخ انداخته خواهد شد. بدون این‌ها ما باید شاهد بالاترین شمار قربانیان در میان شهروندانمان باشیم یا آنکه بلندپروازانه‌ترین طرح‌های احیاء و بهبود شرایط را برنامه ریزی کنیم. در نهایت تهدید، همواره وجود خواهد داشت.

او اضافه کرد: این واکسن‌ها و درمان‌ها برای اروپا حیاتی‌اند. اما از ما حیاتی‌تر برای آسیب پذیرترین شرکایمان نظیر کشور‌های آفریقایی که نظام سلامت شکننده‌ای دارند، بسیار ضروری‌اند. آن‌ها (آفریقایی‌ها) باید در کانون اعلام همبستگی ما قرار داشته باشند.

آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، هم گفت: باید برای بازه‌های زمانی میان و بلندمدت، واکسن داشته باشیم. دولت ژاپن در نظر دارد یک سرمایه‌گذاری حدود ۸۳۴ میلیون دلاری در این زمینه انجام دهد. باید هم در داخل و هم در خارج (از ژاپن) در این گونه تلاش‌های جهانی مشارکت داشته باشیم.

او در ادامه اعلام کرد: ما در دو برنامه «اتحاد جهانی واکسن و مصون سازی موسوم به گاوی GAVI» و نیز «ائتلاف نوآوری‌های برای همه‌گیری باختصار CEPI» تقریبا به میزان ۲۳۴ میلیون دلار مشارکت جدید داریم و ما نیز می‌خواهیم به توسعه و تحویل واکسن کمک کنیم.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هم گفت: از آنجا که باید روند تحقیق و تولید واکسن را تسریع کنیم تا برای همه قابل دسترس باشد، باید برای دسترسی برابر به تشخیص و درمان تلاش کنیم، و با توجه به اینکه اگر از نظام بهداشت و درمان حمایت نکنیم، در نهایت امکان تشخیص، درمان و تولید واکسن وجود نخواهد داشت، فرانسه متعهد می‌شود ۵۰۰ میلیون دلار به این تلاش اختصاص دهد.

لیو وارادکار، نخست وزیر ایرلند، گفت: امروز به نمایندگی از مردم ایرلند قول ۱۸ میلیون یورو برای تلاش‌ها برای تولید واکسن می‌دهم.

در مجموع ۱۴ کشور و کمک‌کننده در این ویدئو کنفرانس قول دادند برای تولید واکسن کرونا هشت میلیارد دلار کمک کنند.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی جهانی در این‌باره گفت روسیه و آمریکا در این نشست ویدئویی شرکت نکردند. مقامات آمریکایی می‌گویند آمریکا همین حالا هم در خط مقدم تلاش‌ها برای یافتن واکسن است. کشور‌های اتحادیه اروپا و کشور‌هایی همچون آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، مکزیک و کانادا در این نشست شرکت کردند. 

ریچ پرستون، خبرنگار این شبکه در گزارشی در این باره گفت: این ویدئو کنفرانس قدرتمندترین سران جهان بود که برای ضروری‌ترین هدف مقطع کنونی یعنی تولید واکسن کرونا برگزار شد.

غیبت یک کشور، یعنی آمریکا، در این نشست، قابل توجه بود. آمریکا می‌گوید خودش مشغول تلاش برای تولید واکسن است. روسیه نیز در این نشست شرکت نکرد. اما چین حضور داشت و قول ۵۰ میلیون دلار کمک داد.

بنا بر گزارش بی‌بی‌سی جهانی، این رویداد یک پیام سیاسی هم داشت و نمایش همبستگی و حمایت از سازمان جهانی بهداشت بود که ​​​با انتقاد ترامپ رو به رو شده بود. ترامپ ضمن انتقاد، کمک‌های آمریکا به این سازمان را قطع کرد.

ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ گفت: بدون سازمان جهانی بهداشت ، پاسخی مؤثر و هماهنگ به این بیماری همه گیر ممکن نخواهد بود.

با وجود جمع‌آوری وجوه، کارشناسان عقیده دارند شاید واکسن تا اواسط سال ۲۰۲۱ هم تولید نشود.