به گزارش افکارنیوز،

«سعد الکعبی» تحلیل‌گر امور امنیتی عراق تایید کرد که آمریکا شماری از عناصر داعش را از سوریه وارد عراق کرده است و این اقدام در پی موفقیت‌های دولت سوریه در آزادسازی اغلب مناطق اشغالی تحت سیطره تروریست‌ها صورت گرفته است.

اخبار بین الملل-ویتصریح کرد: نیروهای آمریکایی از برخی مناطق در عراق عقب‌نشین کردند اما در عین حال زمینه را برا بازگشت تروریست‌ها به این مناطق فراهم ساختند تا این امر را القاء کنند که حضور آنها امنیت این مناطق را تامین می‌کرد.

الکعبی گفت: آمریکا برای بازگشت به مناطقی که آنها را ترک کرده است، برای دولت عراق توجیه می‌آورد. این در حالی است که پس از آنکه دولت سوریه اغلب مناطق تحت سیطره داعش را آزاد کرد، آمریکا عناصر این گروه تروریستی را از مناطق مذکور به عراق انتقال داد.

تحلیل‌گر امور امنیتی عراق توضیح داد: داعش برگ برنده آمریکا برای تداوم حضورش در عراق به شمار می‌رود. به همین دلیل انتظار می‌رود که روزهای آتی نیز شاهد شماری از حملات تروریستی باشیم و این امر مستلزم عملیات‌های پیشگیرانه نیروهای امنیتی کشور در همه مناطق به ویژه مناطق مختلف در صحرای غربی که پناهگاه تروریست‌هاست، است.

پیش‌تر شماری از مقامات عراقی از جمله چند نماینده پارلمانی هشدار داده بودند که آمریکا سعی دارد از طریق سوریه عناصر داعش را وارد عراق کند.

«حسن سالم» عضو فراکسیون صادقون نیز در این ارتباط گفت که گروه‌های تروریستی داعشی با همان سناریوی سابق و از طریق حمله به نیروهای امنیتی عراق، کمین کردن کار خود را از سر گرفته‌اند به دنبال تضعیف نیروهای امنیتی هستند.

طی چند روز اخیر تحرکات بقایای داعش در استان‌های صلاح‌الدین، دیالی، بابل، الانبار افزایش چشم‌گیری داشته و چندین حمله تروریستی علیه نیروهای امنیتی و سازمان الحشد الشعبی صورت گرفته که به شهادت و مجروح شدن شماری از آنها منجر شده است. فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیز عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای پیگرد بقایای داعش در سراسر کشور صادر کرد.