به گزارش افکارنیوز،

سفیر آمریکا در مسکو اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد همتای روسی خود برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت را خوب ارزیابی کرده و پذیرفته است.

اخبار بین الملل-جان سالیوان گفت: ما پیام دونالد ترامپ را به ولادیمیر پوتین تحویل دادیم و در آن پیشنهاد برای برگزاری اجلاس پنج کشور هسته‌ای عضو شورای امنیت ایده خوبی ارزیابی شده است. 

به گفته سفیر آمریکا در روسیه ، در زمان حاضر مسائل مربوط به دستور کار و سازماندهی آن بررسی می‌شود.

وی یادآوری کرد که در یک ماه اخیر مقام‌های روسیه و آمریکا بارها در سطوح مختلف با یکدیگر تماس برقرار کردند.

رئیس جمهوری روسیه روز چهارم بهمن ماه پیشنهاد برگزاری نشست سران پنج عضو دائمی شورای امنیت برای بررسی مسائل مهم جهانی را مطرح کرد.

به گفته پوتین، کشورهای بنیانگذار سازمان ملل متحد، یعنی پنج قدرت بزرگ جهان که وظیفه ویژه‌ای برای حفظ تمدن دارند، می‌توانند و باید خود در این زمینه نمونه باشند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این دراین رابطه با برخی همتایان خود گفت‌وگو کرده و واکنش مثبتی از طرف آنها دریافت کرده است، افزود: «برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل - روسیه، چین، ایالات متحده، فرانسه و انگلیس، در هر کشوری، در هر نقطه از جهان که برای همتایان ما راحت‌تر باشد را پیشنهاد می‌کنم.

سفیر آمریکا در مسکو در ادامه سخنان خود گفت که همکاری پنج قدرت هسته‌ای اهمیت خود برای حل مسائل در عرصه امنیت بین‌المللی را نشان می‌دهد.

به گفته وی علاوه بر آن، هماهنگی اقدامات برای کنترل موثر و همه جانبه بر تسلیحات لازم و ضروری است. ترامپ وضعیت را چنین می‌بیند و این هدف یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در عرصه امنیت ملی است.  

وی همچنین خاطرنشان کرد که گفت وگوها درباره همکاریهای تجاری بین سران روسیه و آمریکا پس از حل مساله مایکل کالوی موسس صندوق سرمایه گذاری برینگ واستوک در روسیه آغاز خواهد شد.

وی گفت: کالوی یک سال است که بخاطر جنایی شدن پرونده تجاری در روسیه در بازداشت خانگی بسر می‌برد. 

سفیر آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه خود با اینترفاکس گفت که آمریکا اطلاعات دقیقی در مورد منشاء ویروس کرونا در اختیار ندارد.