به گزارش افکارنیوز،

هوا چنینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از تلاش آمریکا برای اجبار دیگر کشور‌ها به همراهی با آن بر علیه پکن انتقاد کرد.

اخبار بین الملل- سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی توئیتری به اتهام زنی‌های تازه وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد و نوشت: آمریکا دیگر کشور‌ها را برای (همراهی) با کارزار بدنام کردن چین تحت فشار قرار داده است. اکنون بحث انتخاب میان آمریکا و چین نیست، بلکه موضوع انتخاب میان دروغ‌ها و حقایق، زورگویی و همکاری، یک جانبه گرایی و چند جانبه گرایی است.

این مقام وزارت خارجه چین با استناد به اظهارات اخیر سخنگوی سازمان جهانی بهداشت نوشت: سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفت مورد ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در ماه دسامبر در فرانسه، بدون اینکه ارتباطی با چین داشته باشد، دید جدید و جامعی به ما درباره همه چیز ارائه می‌کند و از کشور‌های دیگر خواست تا موارد ابتلا به ذات الریه را در نوامبر و دسامبر سال ۲۰۱۹ مورد باربینی قرار دهند.

پمپئو روز چهارشنبه در ادامه اتهام‌زنی علیه چین گفت که سازمان جهانی بهداشت باید خواستار تحقیقات درباره بیانیه چین در خصوص ویروس کرونا شود.

او مدعی شد: چین هنوز و با گذشت ۱۲۸ روز از شروع پاندمی، همچنان اطلاعات درباره ویروس کرونا را مخفی می‌کند.

پمپئو در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد: کشور‌های جهان در حال پی بردن به خطرات مراوده تجاری با چین هستند. چین می‌توانست از مرگ صد‌ها هزار نفر در جهان بر اثر پاندمی کرونا جلوگیری کند.

او با این وجود و در اظهاراتی متناقض گفت که کشورش هنوز درباره منشا ویروس کرونا اطمینان ندارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: اینکه ترامپ با گذشت ماه‌ها از شیوع این بیماری دست از اتهام زنی به چین برنداشته، گواه این حقیقت است که هدف او این است که با سیاست حمله به چین، شهرت جهانی این کشور را خدشه‌دار کرده و اهرم فشاری را در اختیار آمریکا برای استفاده در مذاکرات تجاری آتی با این کشور قرار داده و در عین حال ناکارآمدی دولتش را در مواجهه با بحران کرونا پنهان کند.