به گزارش افکارنیوز،

تی‌یری ماریانی، یکی از نمایندگان فرانسوی پارلمان اروپا، هشدار داد فروش سلاح به عربستان سعودی با توجه به ارتباط این کشور با گروه‌های افراطی در یمن، خطرناک است.

اخبار بین الملل-او از وضع حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد و به تعامل استثنایی فرانسه و بعضی کشور‌های اروپایی با ریاض، با وجود پرونده سنگین عربستان در زمینه حقوق بشر، حمله کرد.

این نماینده افزود: صادرات سلاح به کشوری مانند عربستان که با گروه‌های افراطی در یمن ارتباط دارد، خطرناک است. پارلمان اروپا اوضاع عربستان را پیگیری می‌کند و قانون مگنتسکی را برای اعمال تحریم بر کشور‌ها و افرادی که در جرائم مختلف دست دارند. تصویب کرد.

ماریانی تاکید کرد جامعه جهانی با عربستان به شدت مسامحه می‌کند، در حالی که این کشور، اقلیت شیعه را سرکوب می‌کند، به جنگ در یمن ادامه می‌دهد و گروه‌های مسلح در سوریه را تامین مالی می‌کرد و با قطر تنش‌آفرینی کرد.

او در بخشی دیگر از اظهاراتش از شکنجه فعالان و بازداشت‌شدگان در عربستان ابراز ناراحتی کرد.

این نماینده پارلمان اروپا با اشاره به ایران و عربستان، از تعامل دوگانه جامعه جهانی با این دو کشور انتقاد کرد.

این اظهارات در پی آن مطرح می‌شود که آمریکا که خروج خود را از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده است با هدف تمدید تسلیحاتی شورای امنیت علیه کشورمان، سعی در جا زدن خود به عنوان یکی از طرف‌های برجام و ارائه طرحی ضدایرانی در سازمان ملل دارد.