به گزارش افکارنیوز،

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در یک مصاحبه همه‌گیری کرونا در جهان را «بی‌سابقه» خواند و از لزوم تقویت حمایت مالی از سازمان جهانی بهداشت به منظور مقابله با این ویروس سخن گفت. 

اخبار بین الملل-دبیرکل سازمان ملل در جدیدترین صحبتهایش بر لزوم مقابله جهانی با ویروس کرونا ، حمایت موثر از سازمان جهانی بهداشت و عبرت گرفتن از شیوع این ویروس تاکید کرد.

اظهارات گوترش در حالی مطرح شده که او پیش از این از اقدام آمریکا در قطع کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت به بهانه آنچه واشنگتن «جانبداری سازمان جهانی بهداشت از چین» خواند، انتقاد کرده بود.

از نظر او، «هر زمان که ما سرانجام صفحه کووید-۱۹ را بستیم (بحران کرونا در جهان را پایان دادیم)، برای نگاه کردن به گذشته و فهم اینکه این بیماری چطور ایجاد شد، به این سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و همه کسانی که در این موضوع دخیل بودند چطور به این بحران واکنش نشان دادند، زمان وجود خواهد داشت».

به گفته گوترش، «درسهایی که (از بحران کرونا) گرفته خواهد شد برای پرداختن موثر به دیگر چالش‌های مشابه حیاتی خواهد بود، چالشهایی که شاید در آینده بروز کنند».

وی با اشاره ضمنی به قطع کمک مالی آمریکا افزود: «اما اکنون آن زمان فرا نرسیده و البته اکنون زمان کاستن از منابع مورد نیاز سازمان جهانی بهداشت یا هیچ یک از سازمانهای بشردوستانه حاضر در جنگ علیه ویروس هم نیست».

از نظر دبیرکل سازمان ملل، همه‌گیری ویروس کرونا یک اتفاق بی‌سابقه در کل زندگی ما بوده است و به همین خاطر به «پاسخی بی سابقه» نیاز دارد.

وی ادامه داد: «سازمان جهانی بهداشت با حمایت از کشورها به منظور آماده کردن مردم در برابر این ویروس و مقابله با آن با تمرکز ویژه بر کشورهایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، رهبری پاسخ ما در قبال همه‌گیری (کرونا) را برعهده دارد».

اعضای ارشد دولت آمریکا شامل شخص رئیس‌جمهور، در توجیه قطع کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت، آن را به حمایت از «دروغگویی چین» درباره کرونا و جانبداری از پکن متهم کردند اما سازمان جهانی بهداشت قویا این اتهام‌ها را رد کرده است.