به گزارش افکارنیوز،

سفیر روسیه در آمریکا درباره گفت‌وگوی روز گذشته ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهور دو کشور به خبرنگاران در واشنگتن توضیحاتی ارائه داد و از عدم سنخیت مواضع رئیس‌جمهور آمریکا با مقام‌های دولتش در قبال روسیه گلایه کرد.

اخبار بین الملل-«آناتولی آنتونوف» سفیر مسکو در واشنگتن گفت: «کرملین و کاخ سفید خبر دادند که گفت‌و‌گوی روز گذشته روسای جمهور دو کشور سازنده بود اما تمرکز روسای جمهور بر توسعه تعاملات دوجانبه تا حد زیادی با بیانیه‌های برخی مقام‌ها در اینجا (آمریکا) در تناقض است».

به گزارش خبرگزاری تاس، وی با ابراز امیدواری به بهبود روابط مسکو و واشنگتن افزود: «ما معتقدیم که آن روز خواهد آمد، وضعیت تغییر خواهد کرد و روابط روسیه- ایالات متحده تقویت خواهد شد و یک بار دیگر این دو قدرت بزرگ (با هم) با چالش‌های امنیتی کنونی خواهند جنگید».

ابراز امیدواری سفیر روسیه در آمریکا به تقویت روابط دو کشور در حالی انجام شده که به رغم خوشبینی‌ها درباره بهبودی این روابط بعد از آغاز به کار دونالد ترامپ در سال 2017، ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 جو موجود در آمریکا درباره روسیه را متشنج کرده است.

ترامپ از زمان آغاز به کار، مکرر بر تمایل خود برای داشتن روابط خوب با روسیه تاکید کرده اما مقام‌های ارشد سیاسی، نظامی و اطلاعاتی آمریکا شامل وزرای خارجه، دفاع و روسای سازمان‌های اطلاعاتی دولت او بارها مواضع تند ضد روسی اتخاذ کرده‌اند.

پوتین و ترامپ روز پنجشنبه در یک تماس تلفنی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم با هم مکالمه کردند.

طبق گزارش تاس، روسای جمهور روسیه و آمریکا درباره روابط دو کشور در جریان جنگ جهانی دوم، همکاری برای مقابله با ویروس کرونا و توافق نفتی اخیر مسکو با کشورهای عضو اوپک صحبت کردند.

پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای روس خواستار یک توافق تسلیحاتی میان دو کشور با مشارکت چین شده است.