به گزارش افکارنیوز،

پکن قصد دارد در پاسخ به تجدید تنش در روابط تجاری با آمریکا و جنگ لفظی بین دو اقتصاد بزرگ جهان که واشنگتن آغازگر آن است، سرمایه گذاری در اوراق قرضه و بهادار خزانه داری آمریکا را کاهش دهد.

اخبار بین الملل-چین در حال حاضر، حدود یک میلیارد و یکصد میلیون دلار اوراق قرضه دولت آمریکا را در اختیار دارد. به گفته این رسانه، فروش آن‌ها می‌تواند به کاهش ارزش جهانی دلار منجر شود.

این نشریه در ادامه این مطلب آورده است: اقدام چین در کاهش سرمایه گذاری در بخش اوراق قرضه و بهادار خزانه داری آمریکا و یا فروش این نوع اوراق آن هم در شرایطی که آمریکا به منظور تامین نیاز‌های مالی خود برای مبارزه با تبعات اقتصادی و مالی ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ در نظر دارد انتشار و فروش این نوع اوراق قرضه و بهادار دولتی را افزایش دهد، می‌تواند دلار آمریکا را به زمین بزند.

این اقدام مخاطره آمیز به اعتبار ارزی آمریکا آسیب می‌رساند و توانایی آن در پرداخت اصل و سود اوراقش به سرمایه گذاران در سراسر جهان را زیر سوال می‌برد.

در همین حال، این روزنامه خاطرنشان می‌کند که چنین اقداماتی توسط پکن بسیار شدید تلقی می‌شود و رهبران چین ابتدا سعی می‌کنند به روش‌های دیگر واشنگتن را تحت فشار بگذارند.

علاوه بر این، این روزنامه به نقل از شو شیتائو، اقتصاددان ارشد شرکت کارگزاری و خدمات مشاوره سرمایه گذاری دلویت چین (Deloitte)، می‌نویسد چین و روسیه در نظر دارند استفاده از دلار که دولت آمریکا از آن به عنوان سلاح در بازار جهانی استفاده می‌کند، کنار بگذارند.

پیشتر، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه طرح ارائه اوراق قرضه را تصویب کرد تا بدین واسطه خسارات ناشی از ویروس کرونا به اقتصاد آمریکا جبران شود. البته این تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا موجب افزایش نرخ بدهی‌های آمریکا می‌شود.