به گزارش افکارنیوز،

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در پیامی در صفحه توئیتر خود ضمن انتقاد از دولت پیشین آمریکا برای امضای پیمان اتاوا و توقف خرید و استفاده از مین‌های ضد نفر، از دولت فعلی آمریکا خواست برای حفاظت از نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور، بار دیگر استفاده از آن‌ها را ترویج دهد.

اخبار بین الملل- بولتون در این پیام توئیتری نوشت: «دموکرات‌های کنگره از کاهش محدودیت‌های دوران اوباما در خصوص مین‌های ضد نفر شاکی اند. دولت نباید پاپس بکشد و هرجایی که لازم است برای حفاظت از نظامیان و متحدانمان اقدامات بیشتری را در ارتباط با مین‌های زمینی به انجام برساند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش دستور باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر محدودیت استفاده از مین‌های ضد نفر در پیمان اتاوا را لغو کرد. پیش از این کشور‌های انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا و بسیاری دیگر از کشور‌ها استفاده از این سلاح جنگی را ممنوع اعلام کرده بودند.

در پیمان اتاوا که با امضای ۱۶۴ کشور از قاره‌های اروپا، آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین در سال ۱۹۹۹ اجرایی شد، استفاده از مین‌های ضد نفر ممنوع اعلام شد. طبق این پیمان، کشور‌های امضا کننده متعهد شدند از خرید مین‌های ضد نفر خودداری کنند. اما آمریکا که از امضای این پیمان خودداری کرده بود تا سال ۲۰۱۴ به خرید این مین‌ها ادامه داد. در سال ۲۰۱۴ و همزمان با ریاست جمهوری باراک اوباما در آمریکا، خرید این مین‌ها متوقف و استفاده از آن‌ها حتی بیرون از شبه جزیره کره ممنوع شد.

به گزارش سازمان بین‌المللی ضد مین در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ بیش از ۱۲۰ هزار نفر بر اثر انفجار مین کشته یا مجروح شده‌اند و ۸۷ درصد از قربانیان غیرنظامی و از جمله نیمی از آن‌ها کودک بوده‌اند.