به گزارش افکارنیوز،

حسن کریم الکعبی، معاون اول رئیس پارلمان عراق امروز (یک‌شنبه) تاکید کرد که دولت مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر جدید چالش‌های بزرگی پیش روی خود دارد.

اخبار بین الملل-وی گفت: چالش‌های اقتصادی، امنیتی و بهداشتی بسیاری پیش روی دولت جدید است که در بحران جهانی اقتصاد، کاهش بهای نفت و چالش امنیتی پیگرد عناصر داعش و ریشه کن کردن آنان نمود پیدا کرده است.

الکعبی درباره بحران بهداشتی دولت جدید افزود: بحران بهداشتی کنونی با ویروس کرونا و چالش‌های مرتبط با آن گره خورده است و علاوه بر این‌ها دولت باید به پرونده‌های دیگری همچون دوری از درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و اجرای خواسته‌های تظاهرات کنندگان رسیدگی کند.

نایب رئیس پارلمان عراق تاکید کرد که وجود دولت در مرحله کنونی و در سایه چالش‌های موجود بسیار مهم است و برنامه‌های دولت الکاظمی با وجود اینکه کوتاه و برگزیده است، با شرایط دوره آتی در تناسب است.

وی با اشاره به مسیر پر پیچ و تابی که پیش روی دولت است افزود: دولت نیازمند بازنگری و ایجاد توانمندی و قابلیت‌هایی است که متناسب با حجم این چالش‌ها باشد به ویژه در عرصه اقتصادی باید به فعال سازی سرمایه گذاری، تشویق بخش خصوصی و مشارکت فعال در توسعه اقتصاد اقدام کند؛ چرا که در اقتصاد کشور و پیشرفت آن تاثیر دارد.

فراکسیون‌های مختلف پارلمان عراق پیش از این تایید کردند که نخست وزیر جدید باید برای موفقیت در حل و فصل سه پرونده اصلی دولت خود شامل «پایان دادن به حضور داعش و حمایت از پرونده امنیتی»، «مقابله با بحران اقتصادی» و «مسئله بهداشت و مقابله با ویروس کرونا» تلاش کند و پارلمان برای پیگیری دستاورد‌ها به صورت دوره‌ای از دولت سوال می‌پرسد.

پارلمان عراق چهارشنبه شب در جلسه‌ای با حضور ۳۲۹ نماینده از مجموع ۲۳۳ نماینده، به مصطفی الکاظمی برای تصدی نخست وزیری و برخی از اعضای کابینه رأی اعتماد دادند.