به گزارش افکارنیوز،

برخی منابع لیبیایی گفتند که ژنرال خلیفه حفتر چند روز گذشته در سفری محرمانه به امان پایتخت اردن با مقامات ارشد این کشور دیدار کرد.

اخبار بین الملل- این منابع گفتند که حفتر در دیدار با مقامات ارشد اردن کمک فوری نظامی و اطلاعاتی این کشور را درخواست کرده است بویژه اینکه نیروهای دولت وفاق ملی (غرب لیبی) تحت حمایت ترکیه اخیرا ساحل غربی لیبی را تحت سلطه خود درآورده‌اند.

به نوشته روزنامه «رأی‌الیوم»، این منابع همچنین گفتند که پیشتر میانجی‌‌گری اردن باعث تحقق آشتی بین ژنرال حفتر با «عقیله صالح» رئیس پارلمان طبرق (شرق لیبی) شد.

منابع دولتی اردن هنوز این خبر را تأیید یا رد نکرده‌اند.

از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ ، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. 

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.