در حالی که صنعت گردشگری ترکیه در اثر ویروس کرونا دچار رکود شده، این کشور از طرحی برای احیای گردشگری خود خبر داد که طی آن گردشگران، هتل‌ها و خدمه دارای «مهر تأیید» می‌شوند.

اخبار بین الملل-به موجب این طرح، وزیر گردشگری ترکیه از صدور پروانه کار خبر داد که به مسافرخانه‌ها و کارمندان اجازه می‌دهد در فصل تابستان به فعالیت بپردازند.

به گفته وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه مجوز فعالیت از طرف «مؤسسه‌های بین‌المللی صدور گواهینامه» صادر خواهد شد که فعالیت هتل‌ها، رستوران‌ها، خدمات حمل و نقل و سایر خدمات گردشگری را با رعایت شدیدترین نکات بهداشتی تضمین می‌کند.

«مهمت نوری ارسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در یک اطلاعیه خبری اعلام کرد: برنامه صدور مجوز ما تضمین می‌کند که میهمانان ما در ترکیه تعطیلاتی ایمن و بهداشتی خواهند داشت و سفر خود را با خاطری آسوده انجام خواهند داد. برنامه ما اقدامات پیشگیرانه و درمانی را در همه جوانب پوشش می‌دهد، از سفر هوایی، دریایی و زمینی گرفته تا مراحل عبور از مرز و کلیه خدمات مسافرتی، تا بهداشت پرسنل صنعت گردشگری و حتی خود گردشگران.

آن چه ضرورت چنین طرحی را توجیه می‌کند نجات صنعت ۳۴.۵ میلیارد دلاری ترکیه است که یک منبع حیاتی برای ذخیره ارزی ترکیه و کنترل تورم محسوب می‌شود و جنبه سیاسی دارد.

ترکیه تا روز گذشته بیش از ۱۳۷ هزار مورد مبتلا به ویروس را گزارش کرده است که این کشور را در فهرست ۱۰ کشور اول مبتلا به کرونا قرار می‌دهد. آمار ۳۷۰۰ مرگ ناشی از کووید ۱۹ ترکیه را در فهرست ۱۵ کشور بد به لحاظ شرایط کرونایی قرار داده است.