به گزارش افکارنیوز،

یکی از قانون‌گذاران عراقی گفت نامزدهای احزاب و فراکسیون‌های کُرد عراق برای وزارت‌خانه‌های خارجه و دادگستری مقبولیت ندارند و باید جایگزین شوند.

اخبار بین الملل- خبرگزاری المعلومه عراق به نقل از «حنین القدو»، نماینده عضو فراکسیون الفتح در پارلمان این کشور سه‌شنبه گزارش داد که فراکسیون‌های کرد در پارلمان، به صورت رسمی «خالد شوانی» و «فؤاد حسین» را به ترتیب به عنوان نامزد خود برای وزارتخانه دادگستری و خارجه در کابینه مصطفی الکاظمی معرفی کرده‌اند ولی باید آن‌هار ا عوض کنند.

او در چرایی این گفته، اظهار داشت: «فراکسیون‌های سیاسی با نامزدی دو فرد مذکور مخالفت گسترده‌ای دارند و ممکن نیست که پارلمان به آن‌ها رأی اعتماد بدهد».

این نماینده عراقی با اشاره به سابق این دو نامزد گفت که خالد شوانی پیشتر به روی نیروهای امنیتی سلاح کشیده بود و فؤاد حسین نیز در وزارت دارایی عملکرد خوبی نداشته است.

اخبار بین الملل- گذشته از این، شوانی (عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق) سه سال پیش در جریان همه‌پرسی غیرقانونی کردستان عراق، از این همه‌پرسی حمایت کرده بود. گروه‌های عراقی می‌گویند وزرا باید چهره ملی-مردمی داشته باشند نه حزبی و فرقه‌ای.

نماینده پارلمان عراق گفت که احزاب کرد برای اینکه نامزدهای آن رأی اعتماد بگیرند، چاره‌ای جز تغییر این دو نفر ندارند.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید عراق پنجشنبه گذشته (۱۸ اردیبهشت) از پارلمان عراق رأی اعتماد گرفت و ۱۵ وزیر از بین ۲۰ وزیر موفق به کسب رأی اعتماد شدند. وزارتخانه‌های دادگستری و خارجه از جمله این پنج وزارت‌خانه بی‌وزیر بوده و قرار است در جلسات آینده، جلسه رأی اعتماد به نامزدهای اعلام شده برگزار شود.