به گزارش افکارنیوز،

«محمد اشتیه»  نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از اتحادیه اروپا خواست که مخالفت خود با توطئه رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری را به اقدامات عملی تبدیل کند.

اخبار بین الملل-اشتیه در تماس تلفنی با «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شامگاه سه‌شنبه (روز گذشته) انجام شد، تهدیدهای کابینه صهیونیستی برای الحاق بخشهایی از کرانه باختری را بررسی کرد.

پایگاه خبری «عرب-48» گزارش داد که طرفین نحوه پاسخگویی به این تهدیدها را بررسی و تأکید کردند که چنین اقدامی، تخطی آشکار از توافقنامه‌های موجود بین طرفین و قطعنامه‌های سازمان ملل است.

اشتیه تأکید کرد که «ائتلاف سیاسی که در اسرائیل تشکیل شده، ائتلاف، الحاق است، نه ائتلاف صلح و گفت‌وگوی موجود بین احزاب داخلی این ائتلاف، درباره الحاق شهرک‌های صهیونیستی یا الحاق دره‌هاست».

وی گفت: «جهان نباید به اسرائیل اجازه بدهد که به نقض حقوق [بین‌الملل] ادامه دهد... اکنون زمان آن است که مواضع به اقدامات تبدیل شود و حمایت از راهکار دو دولتی به شناسایی کشور فلسطین، متوقف کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی و مجازات آن بدل شود».

این مسئول فلسطینی از اروپا خواست که پیشنهاد فلسطین برای برگزاری کنگره بین‌المللی صلح برای فلسطین را بپذیرد و پس از آنکه آمریکا، اعتبار خود را در جریان فرآیند سیاسی از دست داد، اروپا نقش میانجی را ایفا کند.

اشتیه خاطر نشان کرد، خطر الحاق کرانه باختری، فقط مربوط به نقض حقوق ملت فلسطین به ویژه حق آن در خاک و کشورش نیست، بلکه به نادیده گرفتن حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل نیز رسیده است.

وی در پایان تأکید کرد: «از طریق موضع یکپارچه اروپا، در پی از بین بردن، اقدامی هستیم که اسرائیل در پی تحمیل آن است؛ [موضعی] که در دفاع از عدالت ملت فلسطین است و از حقوق بین‌الملل و ارزشهای اروپایی حمایت می‌کند».

بورل هم مدعی شد که اتحادیه اروپا مخالف تلاشهای رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری است و این اقدام را نقض حقوق بین‌الملل عنوان کرد.

بورل همچنین گفت که قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا جمعه آینده نشستی برگزار و تأکید کنند که اگر مسئله الحاق اجرایی شود، اتحادیه اروپا بی تفاوت از آن عبور نخواهد کرد.