به گزارش افکارنیوز،

بیش از ۳۰۰ قانونگذار از سراسر دنیا از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول خواسته‌اند تا با شیوع جهانی ویروس کووید-۱۹ از بدهی مالی کشورهای فقیر در دنیا گذشت و برای تقویت اقتصاد جهانی تلاش کنند.

اخبار بین الملل-پیشنهاد عفو بدهی مالیِ کشور‌های فقیر دنیا با نظر برنی سندرز، سناتور ورمانت آمریکا، و ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان از مینه‌سوتا، با نگرانی از آنکه کشور‌های در حال توسعه و اقتصاد‌های روبه‌رشد با همه‌گیری جهانی کرونا رو به افول رود، صورت گرفت.

تعطیلی کسب‌وکار‌ها با شیوع جهانی کووید-۱۹ با تأثیرات بسیار زیادی همراه بوده و این اثرات در کشور‌هایی با کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی محسوس‌تر است.

روز سه‌شنبه کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل اجرایی صندوق بین‌المللی پول، گفت این صندوق پیش‌بینی کاهش ۳ درصدی در سطح جهانی در سال ۲۰۲۰ داشته و با شیوع کرونا برآورد می‌کند کشور‌های در حال توسعه به بودجه‌ایی ۲.۵ تریلیون دلاری نیازمند باشند.

برنی سندرز نیز گفت: «کشور‌های فقیر به هر سِنت از پولشان برای سلامت مردمشان نیازمندند و این نباید برای بدهی‌های مالی هدر رود و عفو بدهی‌ها کمترین کاری است که بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول می‌توانند انجام دهند.»

ایلهان عمر نیز در سخنرانی خود با بیان آنکه باید به وضع کشور‌های درحال توسعه رسیدگی شود گفت: «ما همگی مانند زنجیری بهم متصل هستیم، اگر چشممان رو روی وضع اسفناک دیگر کشور‌های رونجی که متحمل می‌شوند ببندیم، خودمان متضرر خواهیم شد.»

همه‌گیری ویروس کرونا در جهان تاکنون ۴،۳۴۳،۲۵۱ مبتلا داشته که از این میان ۲۹۲،۹۱۳ نفر جان خود را از دست داده و ۱،۶۰۴،۵۵۹ تعداد بهبود یافته‌اند.