به گزارش افکارنیوز،

مختار الموسوی، نماینده عراقی عضو فراکسیون الفتح در پارلمان، مأوریت مصطفی الکاظمی ، نخست‌وزیر جدید عراق در تکمیل کابینه‌اش را سخت توصیف کرد.

اخبار بین الملل- شبکه عراقی الغدیر امروز پنجشنبه به نقل از این قانون‌گذار عراقی گزارش داد که مأموریت تکمیل وزارت‌خانه‌های بدون وزیر راحت نخواهد بود و کاظمی مجبور به گفت‌وگو و مذاکره با فراکسیون‌های سیاسی است.

او از اینکه کابینه جدید عراق به ریاست کاظمی هیچ وزیری از ترکمن‌های عراق ندارد، انتقاد کرد و گفت: «ترکمن‌ها در عراق ممکن است به حاشیه رانده شده از داشتن نماینده در کابینه کاظمی محروم شوند.»

این نماینده عراقی از نیروهای سیاسی خواست تا زمانی که کابینه کاظمی تکمیل نشده است، در احقاق حق قانونی ترکمن‌ها که داشتن نماینده در کابینه است، بازنگری کنند.

مصطفی الکاظمی، رئیس سابق سازمان اطلاعات عراق ۱۸ اردیبهشت از پارلمان عراق رأی اعتماد گرفت و ۱۵ وزیر از بین ۲۰ وزیر موفق به کسب رأی اعتماد شدند.

ترکمن‌های عراق بعد از عرب‌ها و کردها بیشترین جمعیت قومیتی را دارند و بارها از اینکه در دولت‌های عراق، وزیری از خود نداشته‌اند، انتقاد کرده‌اند.

همین مسئله باعث شده است که فاتح ییلدیز، سفیر ترکیه در بغداد بعد از رأی اعتماد به کابینه کاظمی، در توییتی از مقامات عراقی بخواهد وزیری ترکمن برای یکی از وزارت‌خانه های عراق انتخاب کنند. این مسئله واکنش مقامات و فعالن عراقی را درپی داشت به گونه‌ای که این درخواست سفیر را مداخله در امور داخلی عراق تلقی کردند.

هم‌اکنون دو وزات‌خانه از پنج وزارت‌خانه باقی‌مانده (وزارت دادگستری و وزارت خارجه) سهم کردهای عراق است؛ دادگستری سهم حزب اتحادیه میهنی و وزارت خارجه سهم حز دموکرات کردستان عراق. برخی از احزاب عراقی با نامزد کردها برای تصدی این وزارت‌خانه‌ها اعلام مخالفت کرده‌اند.

یکی از مطالبات معترضان عراقی طی شش ماه گذشته، پایان دادن به سهم‌خواهی احزاب سیاسی در مناصب و وزارتخانه‌ها بود. معترضان بارها بر ضرورت تشکیل دولت پاکدست و ورای سهم‌خواهی سیاسی تأکید کرده‌اند.