به گزارش افکارنیوز،

منابع محلی در شبه جزیره سینا در شمال مصر از بسیج و آماده‌باش قبائل این منطقه برای آغاز عملیات وسیع علیه تروریست‌های داعش پس از پایان ماه مبارک رمضان خبر می‌دهند.

در همین راستا تجهیزات و حجم وسیع سلاح از ارتش مصر روانه قبائل این منطقه شده است. ارتش مصر یک بار در سال ۲۰۱۷ تلاش کرده بود تا از کارت قبائل برای مقابله با تروریست‌های «ولایت سینا» (وابسته به داعش) بهره ببرد که ناکام مانده بود؛ اما در برهه اخیر با افزایش حملات تروریست‌های داعش به کارگاهها و زمین‌های کشاورزی که محل درآمد قبائل محسوب می‌شود، ارتش مصر نیز موفق به جلب همراهی عشیره‌ها شده است.

طبق این گزارش، تروریست‌های «ولایت سینا» به هر فرد یا گروهی که با نیروهای امنیتی مصر همکاری کند، حمله می‌کنند؛ به طوریکه در حملات اخیر تعدادی از غیرنظامیان کشته و زخمی شده و چندین منزل مسکونی، خودرو و زمین کشاورزی نیز به آتش کشیده شده است.

یکی از شیوخ قبائل سینا بدون ذکر نام خود به العربی الجدید گفت که نشست مشترکی میان رهبران قبائل با فرماندهان ارتش برگزار شده و آن‌ها نیز قول ارسال تجهیزات نظامی وسیع را داده‌اند. ساز و کاری نیز برای پیوستن اعضای قبائل به گروههای نظامی وابسته به دولت مصر پیش‌بینی شده است و تا کنون هزار نفر برای درگیری با تروریست‌ها داوطلب شده‌اند.

یک کارشناس مصری در این باره اما گفت که این اقدام، قبائل شبه جزیره سینا را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهد و از این پس تمامی غیرنظامیان در تیررس اهداف تروریست‌ها هستند. او تأکید کرد که عناصر «ولایت سینا» در طول شش سال جنگ با نیروهای امنیتی و ارتش مصر بسیار زبده و کارآزموده شده‌اند و در مقابل جوانان قبائل قرار است بدون هیچ آموزشی به مصاف آن‌ها بروند. وی احتمال موفقیت‌آمیز بودن عملیات قبائل را ضعیف دانست.

او بدون ذکر نام خود، گفت که تروریست‌ها به خوبی قواعد جنگ نامنظم و استفاده از انواع سلاح را می‌دانند و حملات خود را بر پایه استفاده از تک تیراندازها، بمب‌گذاری و پرتاب خمپاره انجام می‌دهند.

از سوی دیگر اخیرا منابع آگاه مصری خبر داده‌اند که مسؤولان دستگاه اطلاعات مصر با سران حماس تماس گرفته و با آنها درباره هماهنگی امنیتی ویژه پیگیری عناصر تکفیری رایزنی کرده‌اند؛ عناصری که اخیر از برخی نهادهای افراطی در داخل غزه حمایت شده‌اند. (جزئیات بیشتر)

گروهک تروریستی «انصار بیت المقدس» که در سال ۲۰۱۰ آغاز فعالیت خود را در شبه جزیره سینا اعلام کرد؛ در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۴ خبر داد که با «ابوبکر البغدادی» سرکرده معدوم داعش بیعت کرده و نام خود را به «ولایت سینا» تغییر داده است و در حملات منظم علیه نظامیان و پایگاه‌های نظامی در صحرای سینا در مصر منجر به کشته و زخمی شدن صدها نفر از نظامیان مصری شده است.

عمده فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در استان سینای شمالی مصر است اما این گروه‌ها گهگاه حملاتی را در مرکز و جنوب سینا و یا دیگر شهرهای مصر نیز مرتکب می‌شوند.

شبه جزیره سینا به علت شرایط جغرافیایی و پستی و بلندی‌های زیادی که دارد و همچنین به علت زیست قبیله‌ای در ده سال گذشته منطقه مطلوبی برای ادامه حیات این گروهک بوده است.