به گزارش افکارنیوز،

در پی تمدید فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه شرکت هواوی ، پکن از واشنگتن خواست تا از سرکوبگری غیرمنطقی علیه این شرکت فناوری دست بردارد.

اخبار بین الملل- وزارت خارجه چین امروز شنبه در بیانیه‌ای با بیان اینکه اقدامات دولت ترامپ «نابود کردن زنجیره‌های تولید، تأمین و ارزش‌های جهانی» است، گفت: دولت چین کاملاً از حقوق و منافع قانونی شرکت‌های چینی حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه فرمان اجرایی را که در ماه مه ۲۰۱۹ به امضا رسیده بود و در آن شرکت‌های آمریکایی از استفاده از تجهیزات شرکت‌های چینی نظیر هواوی منع شده بودند، برای یکسال دیگر تمدید کرد.

طبق این فرمان، شرکت‌های آمریکایی از استفاده از تجهیزات ارتباطی که ساخت شرکت‌هایی هستند که ادعا شده برای امنیت ملی آمریکا خطر محسوب می‌شوند، منع شده اند. این فرمان با استناد به «قانون قدرت‌های اقتصادی اضطراری بین المللی» (IEEPA) صادر شده که به رئیس جمهور این اختیار را می‌دهد تا مسائل تجاری را در ارتباط با اوضاع فوق العاده ملی که سبب تهدید آمریکا می‌شود، تنظیم کند.

به گفته قانونگذاران آمریکایی، فرمان اجرایی ۲۰۱۹ ترامپ مستقیما کمپانی‌های چینی نظیر هواوی و «زد تی ای» را هدف گرفته است.

شرکت هواوی، دومین تولید کننده تلفن‌های هوشمند در جهان است که یکی از شرکت‌های بزرگ تأمین کننده خدمات نسل پنجم تلفن همراه (۵G) نیز در جهان محسوب می‌شود. آمریکا از مدت‌ها قبل این شرکت را در فهرست تحریم خود قرار داده است.