به گزارش افکارنیوز،

دولت وفاق ملی لیبی شنبه شب اعلام کرد، نیروهایش یک سامانه پدافند هوایی روسی متعلق به نیروهای «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» را در غرب این کشور منهدم کردند.

اخبار بین الملل-نیروهای ما سامانه پدافند هوایی روسی از نوع «پانستیر اس یک» را به محض ورود به پایگاه هوایی «الوطیه» واقع در غرب این کشور هدف قرار دادند و منهدم کردند.

وزارت بهداشت دولت وفاق لیبی نیز اعلام کرد که در حملات خمپاره‌ای شبه‌نظامیان خلیفه حفتر به منطقه الفرناج واقع در جنوب طرابلس ۲ غیر نظامی کشته و ۳ نفر نیز زخمی شدند.

حملات به زیرساخت‌های درمانی شهر طرابلس درحالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر سران نهادهای اصلی اقدامات بشردوستانه سازمان ملل متحد در یک بیانیه مشترک اعلام کردند: به دلیل جنگ در لیبی سلامت و ایمنی کل جمعیت این کشور در معرض خطر است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور این کشور روی داد، با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به رو است و به ۲ دولت موازی در شرق با محوریت نیروهای ارتش ملی و فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر و دولت مستقر در غرب لیبی با محوریت دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج تقسیم شده است.

اوضاع در لیبی بار دیگر از فروردین سال ۹۸ همزمان با دستور ژنرال حفتر به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس، متشنج شد.

امارات متحده عربی، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج در غرب لیبی هستند.

تاکنون تلاش های سازمان ملل متحد و برگزاری نشست های بین المللی از جمله نشست برلین در اوایل سال جاری میلادی با هدف حل بحران لیبی و رسیدن به آتش بس، نتیجه بخش نبوده است.