به گزارش افکارنیوز،

در سایه شیوع گسترده ویروس همه‌گیر کرونا در آمریکا ، بومیان این کشور به جای تجهیزات بهداشتی، کیسه جسد دریافت کردند.

اخبار بین الملل​-هیئت بهداشتی سرخپوستان سیاتل به بیش از چهار هزار نفر از سرخ‌پوستان آمریکا و بومیان آلاسکا خدمات ارائه می‌کند. آلبرایت اکو-هاوک، افسر ارشد تحقیق هیئت بهداشتی سرخ‌پوستان سیاتل از نهاد‌های محلی، ایالتی و فدرال تقاضای تجهیزات محافظ شخصی بیشتر کرد، اما چند هفته بعد جعبه‌هایی رسید که فقط حاوی کیسه‌های جسد بود!

او گفت: در قبیله‌ها، مناطق روستایی، روستا‌ها و جوامع سرخ‌پوست شهرنشین، ما شاهد درد و رنج و مرگ مردم هستیم. این در حالی است که ما آنچه را برای ارائه خدمات خوب به این مردم نیاز داریم، دریافت نمی‌کنیم.

حدود ۷۱ درصد مردان و زنان بومی آمریکا در شهر‌های بزرگ زندگی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها از یکی از ۴۱ برنامه بهداشتی بومیان شهرنشین در آمریکا استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها را «سرویس بهداشت سرخ‌پوستان» ارائه می‌کند. به بسیاری از این برنامه‌ها منابع و امکانات لازم برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ داده نشد؛ چرا که نظام «خدمات بهداشت سرخ‌پوستان» که بودجه کافی ندارد، مبتلایان در مناطق روستایی را در اولویت قرار داد.

اکو-هاوک گفت: در نتیجه، بعضی از برنامه‌های مربوط به سرخ‌پوستان شهرنشین که می‌خواهند از مردم آزمایش بگیرند، قادر به این کار نیستند، چون دسترسی به کیت و تجهیزات لازم برای آزمایش ندارند. آن‌ها با اینکه که مجدانه تلاش می‌کنند به جوامع خود خدمت کنند، اما به خاطر مشکل دیرینه ناکافی بودن بودجه نظام سرویس بهداشت سرخ‌پوستان و ناتوانی در ارائه تجهیزات مناسب برای همه، قادر به انجام این کار نیستند.

وی همچنین گفت بسیاری از نظام‌های بیمارستانی غیربومی، آمار و ارقام را درباره بیماران بومی به دقت ردیابی نمی‌کنند. این امر، درخواست برای دریافت منابع و امکانات لازم را حتی دشوارتر می‌کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، که به سبب عملکردش در زمینه مواجهه با کرونا مورد انتقادات گسترده قرار دارد، بیشتر در جمع شماری از مسئولان ایالت آریزونا اذعان کرد: «بومیان آمریکایی تحت تاثیر این همه‌گیری وحشتناک قرار گرفته‌اند.»