به گزارش افکارنیوز،

بیش از دو ماه  از بحران کرونا در آمریکا می‌گذارد و این موضوع همچنان نقش محوری را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایفا می‌کند اما تردیدهای دیگری نیز وجود دارند که پنج مورد از آنها در نتایج انتخابات اهمیت محوری خواهند داشت.

اخبار بین الملل​-تارنمای هیل با اشاره به بحران کنونی ناشی از شیوع کرونا در آمریکا ، وعده های دونالد ترامپ درباره بهبود وضعیت اقتصادی، تاثیر رای افراد بزرگسال در آمریکا در پیروزی دوباره ترامپ و ارزیابی آنها از عملکرد ترامپ به مولفه های تاثیرگذار در نتایج انتخابات آینده در آمریکا پرداخته است.  

رونق اقتصادی احتمالی در آمریکا چگونه خواهد بود؟

ترامپ درباره رونق سریع قتصادی با تمام شدن وخیم ترین بحران در کشورش سخن گفته است. وی روز جمعه در کاخ سفید تاکید کرد با واکسن یا بی واکسن به فعالیت گذشته خود باز می گردیم و این روند را آغاز کرده ایم.

ترامپ که از ماه ها قبل بر روی رونق اقتصادی به عنوان یکی از مولفه های  تاثیرگذار در پیروزی اش در انتخابات امید بسته است با آمار فاجعه باری مواجه است. بیش از ۳۶ میلیون نفر از زمان آغاز بحران کرونا در آمریکا به دنبال بیمه بیکاری هستند. نرخ بیکاری که در فوریه (بهمن) ۳.۵ درصد بود اکنون به ۱۴.۷ درصد افزایش یافته است.

آمار جدید نشان می دهد که فروش خرده فروشی در آوریل (فروردین) به ۱۶.۴ درصد و تولیدات کارخانه ای به ۱۳.۷ درصد کاهش یافته است.

در ابتدای بحران بسیاری گمان می کردند روند احیای اقتصادی در آمریکا طوری باشد که با یک جهش به حالت عادی قبل بازگردد اما اکنون بسیاری از کارشناسان این روند را بعید می دانند.

مارک زندی اقتصاددادن ارشد موسسه مودی به تارنمای هیل گفته است ممکن است برای احیای کامل اقتصادی تا اواسط دهه پیش روز زمان نیاز باشد.

در این صورت ترامپ با اقتصادی در مبارزات انتخاباتی شرکت خواهد کرد که همچنان با شوک های ناشی از بحران کرونا و اقتصاد ناتوان دست و پنجه نرم می کند. این سناریو برای هر رئیس جمهوری چالش برانگیز است؛ چه برسد به ترامپ که حتی وقتی وضعیت اقتصادی رو به رشد بود تاثیرچندانی در محبوبیتش نداشت.

آیا رای دهندگان ترامپ را سرزنش می کنند؟

عملکرد ترامپ در مقابل ویروس کرونا با انتقاد دموکرات ها از جمله جو بایدن نامزد دموکرات و معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا مواجه شده است.

حتی برخی جمهوری خواهان نیز با مشاهده ضعف ها در آزمایش کرونا عملکرد دولت را محکوم کرده اند. لامار الکساندر از ایالت تنسی و میت رامنی از ایالت یوتا در جلسه هفته گذشته سنا ابراز تردید کرده اند.

حتی آنتونی فائوچی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا درباره چشم انداز بازگشایی کشور دیدگاه های محتاطانه تری را نسبت به ترامپ نشان داد.

ریک برایت که می گوید از پست خود در وزارت بهداشت و خدمات انسانی با بی عدالتی کنار گذاشته شده معتقد است ناتوانی دولت در یافتن واکنشی مناسب به طور مستقیم باعث از دست رفتن جان بسیاری شد.

تاکنون نظرسنجی ها نشان می دهند که عملکرد ترامپ در بحران کنونی از دیدگاه بسیاری مناسب نبوده است.

نظرسنجی سی ان ان و «اس اس آر اس» در هفته گذشته نشان داد که ۵۵ درصد بزرگسالان آمریکایی واکنش دولت ترامپ به این بحران را قبول ندارند و ۴۲ درصد آن را می پذیرند.

آیا رای دهندگان مسن ممکن است از ترامپ جدا شوند؟

در انتخابات ۲۰۱۶میلادی رای دهندگان مسن تر ستون اصلی حمایت از ترامپ را تشکیل می دادند اکنون همین رای دهندگان در معرض بیشترین خطر ناشی از کووید-۱۹ قرار دارند.

 نظرسنجی حین خروج از حوزه های انتخابات در سال ۲۰۱۶ نشان داد  که ۵۲ درصد رای دهندگان ۶۵ سال و بیشتر به ترامپ و ۴۵ درصد به هیلاری کلینتون رقیب دموکرات او رای دادند.

هرگونه بدتر شدن اوضاع در این موضع مشکلات مهمی را برای ترامپ به بار خواهد آورد و این فقط در سطح ملی نخواهد بود بلکه در ایالت های کلیدی همچون فلوریدا که تعداد بالایی از بازنشستگان را دارد.

روزنامه نیویورک تایمز هفته پیش گزارش داد که نظرسنجی داخلی کارزار ترامپ نشان می دهد که حمایت رای دهندگان مسن تر از ترامپ کاهش یافته است.

ترامپ با چالش دیگری نیز مواجه است زیرا بایدن در انتخابات اولیه دموکرات ها حمایت قوی تری نزد رای دهندگان مسن تر کسب کرد.

آیا ویروس کرونا موج دومی هم خواهد داشت؟

فعلا تقریبا همه توجهات به این است که موج کنونی کرونا چه زمانی فروکش خواهد کرد و یا آیا با بازگشت دائمی فعالیت ها باز خواهد گشت. اما مشکل تازه ای بروز کرده و آن موج دوم شیوع ویروس در پاییز است که در این صورت با اوج کمپین های انتخاباتی و با فصل شیوع آنفولانزا مصادف خواهد شد.

موج دوم همه چیز را زیر سوال خواهد برد و انگیزه جدیدی برای رای گیری از طریق ایمیل ایجاد خواهد کرد و مانع بزرگی برای پیروزی ترامپ خواهد بود.

احتمال تعویق انتخابات خود زنگ هشداری است و بدون قانونی در این زمینه (که دموکرات ها مطمئنا با آن مخالفت خواهند کرد) بعید است. آمریکا در بحبوحه بحران های دیگری نیز انتخابات را برگزار کرده است. با این  حال برگزاری انتخابات عجیب کنونی در صورت بازگشت ویروس عجیب تر خواهد شد.

انتخابات یک انتخاب یا همه پرسی؟

محبوبیت ترامپ در سراسر دوران ریاست جمهوری اش در مرز منفی بوده است. نظرسنجی ریل کلیر پلتیکز که عصر جمعه منتشر شد نشان داد که عملکرد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری مورد قبول ۵۱.۴ درصد از آمریکایی ها نیست و ۴۶.۱ درصد آن را قبول دارند.

اگر ترامپ تردیدهایی را درباره صلاحیت و آمادگی بایدن برای پذیرش مسئولیت ریاست جمهوری ایجاد کند این موضوع می تواند شانس تازه ای به او بدهد.

ستاد انتخاباتی ترامپ چنین تلاشی را به ویژه در رسانه های اجتماعی آغاز کرده است. نیویورک تایمز تبلیغات منفی جدید در حمله به این نامزد دموکرات را اولین موج کمپین وعده داده شده در حمله به بایدن توصیف کرده است.

تاکنون بایدن پیشتاز نظرسنجی های ملی است اما حزب دموکرات هزینه کمتری نسبت به کلینتون از بایدن انجام داده است. این عامل همچنان قدرت بیشتری به ترامپ می دهد تا در ۶ ماه آینده به بایدن ضربه بزند.

پول در سیاست همه چیز نیست اما ترامپ خود در انتخابات ۲۰۱۶ نیز توانست با صرف پول بیشتری در مقابل کلینتون پیروز شود و اکنون این عامل قدرت بیشتری به ترامپ می دهد تا در ۶ ماه آتی به بایدن ضربه بزند.