به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور بیانیه‌ای از توافق مقامات افغانستان استقبال و تاکید کرد این توافق زمینه را برای گفت‌وگو و صلح فراهم می‌کند.

اخبار بین الملل- وزارت امور خارجه ازبکستان در این بیانیه افزود: امیدواریم این تصمیم مهم زمینه را برای گفت‌وگوهای سیاسی و برقراری صلح پایدار و بلندمدت در افغانستان همسایه فراهم کند.

وزارت امور خارجه ازبکستان خاطرنشان کرد: ازبکستان از این پس نیز روابط دوستی و حسن همجواری خود را با مردم افغانستان بیش از پیش تحکیم و از پروسه مذاکرات سیاسی بین الافغانی حمایت و برای ساخت افغانستان امن و شکوفا کمک های همه جانبه ارائه می دهد.

بر اساس گزارش رسانه ها، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «عبدالله عبدالله» نخست وزیر سابق روز یکشنبه موافقت نامه سیاسی را در مورد تقسیم حکومت به امضا رساندند. «عبدالله عبدالله» ریاست شورای عالی مصالحه‌ ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیمش در کابینه وزرا مشارکت خواهند داشت.

مبادلات بازرگانی این 2 کشور در سال 2018 میلادی در سطح 600 میلیون دلار قرار گرفت. طی 5 ماه سال 2019 میلادی این شاخص به 215 میلیون دلار رسیده است.

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانی و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ 22 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 13 اکتبر سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.