به گزارش افکارنیوز،

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در سخنرانی -ویدئو کنفرانس- خود در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات سوریه گفت: ما از تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حمایت می‌کنیم و این تلاش‌ها را ارج می‌نهیم. فرستاده ویژه نقش اساسی در نشست آینده کمیته قانون اساسی خواهد داشت.

اخبار بین الملل- برخی طرف ها، سوری‌ها را به خودداری از حضور در این نشست‌ها متهم می‌کنند، ولی آن‌ها به بحث و تبادل نظر درباره آینده کشورشان تمایل دارند. تلاش برای به شکست کشاندن این روند قابل قبول نیست.

او افزود: ما از طریق ادامه تماس با طرف‌های ذیربط در تحولات سوریه و همچنین رایزنی با ایران و ترکیه و در چارچوب آستانه به تلاش‌های خود برای حل بحران سوریه ادامه خواهیم داد. تفاوت زیادی بین اوضاع مناطق تحت تسلط دولت سوریه و مناطق خارج از سیطره آن و به ویژه استان ادلب که زیر دست تروریست‌ها قرار دارد، وجود دارد. دولت سوریه برای بازگرداندن زندگی عادی به مناطق تحت سیطره خود تلاش می‌کند، اما کرونا یک چالش بزرگ و اضافه بر چالش‌های دیگر به شمار می‌رود و این مسئله تلاش‌های دولت سوریه را برای عادی سازی اوضاع با مشکل مواجه می‌کند.

نبنزیا تاکید کرد: تحریم‌ها علیه سوریه باعث وخامت اوضاع اقتصادی در این کشور شده است. این تحریم‌ها بر شهروندان سوریه تاثیر گذاشته است. سوریه برای مقابله با کرونا به معافیت‌های اقتصادی نیاز دارد. اما فقط معافیت‌ها کافی نیستند. ما در سوریه به معاملات بانکی برای خریدن تجهیزات پزشکی نیاز داریم. ما خواستار برداشته شدن تحریم‌ها علیه سوریه هستیم.

نماینده روسیه در ادامه سخنانش گفت: آتش بس در ادلب با وجود حملات گروه‌های تروریستی علیه ارتش سوریه همچنان پابرجاست. نیرو‌های روسیه و ترکیه هم به گشت زنی‌ها در مناطق شمالی سوریه ادامه می‌دهند، ولی ما شاهد عملیات تحریک‌برانگیز در منطقه هستیم و بر این اساس باید میان تروریست‌های افراطی و گروه‌های میانه رو فرق قائل شویم. زندان‌هایی در شمال شرق سوریه وجود دارد که زندانیان از آن‌ها فرار کرده اند و سؤال‌هایی در خصوص تحولات شمال شرق سوریه وجود دارد، یعنی دقیقا همان جایی که آمریکا در آنجا حضور نظامی غیرقانونی دارد. ثبات و امنیت در این مناطق محقق نخواهد شد جز در صورتی که این مناطق تحت تسلط دولت سوریه بازگردند.

نبنزیا در پایان، تصریح کرد: تلاش طرف‌های سوری در چارچوب کمیته قانون اساسی و همچنین تهدیدات تروریست‌ها و اشغالگری خارجی علیه مردم سوریه این را می‌طلبد که گام‌هایی برای بازگشت حاکمیت دولت سوریه اتخاذ شود. همچنین پس از جنگ باید از مردم سوریه حمایت‌های بشردوستانه صورت گیرد و سوریه بازسازی شود تا روند سیاسی بدون مداخله در این کشور میسر شود.