به گزارش افکارنیوز،

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز (سه‌شنبه) با جدایی حدود ۱۰ عضو چپگرای حزب حاکم «ریپابلیک اون مارش» یا همان «جمهوری در حرکت»، در یک قدمی از دست دادن اکثریت پارلمان فرانسه قرار دارد.

اخبار بین الملل​- 10 عضو چپگرای حزب حاکم ریپابلیک اون مارش تأکید کرده‌اند که ماکرون وعده‌های معتدل خود را زیر پاگذاشته است و هم‌اکنون یک دولت محافظه‌کار را اداره می‌کند.

جدایی این ۱۰ نفر از حزب ریپابلیک اون مارش گرچه موانعی در مسیر قانونگذاری برای حزب حاکم ایجاد نخواهد کرد زیرا این حزب می‌تواند به دیگر احزاب ائتلافی کوچکتر برای تصویب قوانین در پارلمان تکیه کند اما به هرحال ضربه‌ای به ریاست‌جمهوری ماکرون وارد خواهد آورد.

۱۰ عضو چپگرای ریپابلیک اون مارش قصد دارند به حدود ۲۰ نفر از سوسیال‌ها و سبزهای سابق بپیوندند و خواستار همبستگی حزب دموکراسی اکولوژی شدند.

طبق این گزارش، خروج این ۱۰ نفر موجب می‌شود که تعداد اعضای حزب ریپابلیک اون مارش در پارلمان فرانسه به کمتر از ۲۸۹ کرسی مورد نیاز برای احراز اکثریت پارلمانی شود.

خبرگزاری رویترز نیز در این خصوص گزارش کرد که اعضای جدا شده از حزب حاکم امانوئل ماکرون امروز (سه‌شنبه) از تشکیل گروه جدیدی در مجمع ملی پارلمان فرانسه خبر دادند که با این اقدام رئیس‌جمهور کشور خود را از اکثریت پارلمان محروم کردند و فشارها برای پیشبرد سیاست‌های چپگرایانه را تشدید بخشیدند.

اعضای گروه مذکور گروه جدید «اکولوژی، دموکراسی، اتحاد» (EDS) را با حضور سیاستمداران مشهور و برجسته‌ای که زمانی از جمله وفاداران ماکرون بودند، تشکیل دادند.

حزب اون مارش در آوریل ۲۰۱۶ توسط ماکرون که در آن زمان وزیر اقتصاد و صنعت بود، بعنوان یک جنبش مترقی تأسیس شد.

فرانسه مدتهاست که با اعتراضهای سراسری در روزهای شنبه به استثنای ایام کرونا مواجه است. تظاهرات‌های هفتگی مخالفان سیاست‌های دولت فرانسه موسوم به جلیقه زردها از ماه نوامبر ۲۰۱۸، دی ماه ۱۳۹۷ ادامه داشته و بعضاً به خشونت کشیده شده است.

اگرچه اعتراضات این جنبش در اعتراض به طرح دولت ماکرون برای افزایش مالیات بر سوخت آغاز شدند اما این اعتراضات به صورت هفتگی همچنان شنبه‌ها در حال برگزاری است. این معترضان به نظام سرمایه‌داری معتقدند سیاست‌های امانوئل ماکرون تنها در راستای خدمت رساندن به ثروتمندان جامعه است.

طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی‌های که درباره عملکرد دولت ماکرون انجام گرفته، بیش از نیمی از مردم فرانسه به عملکرد ماکرون در مواجهه با ویروس کرونا اعتماد ندارند.