آتش سوزی در مقیاس بزرگ محصول گندم و جو کشاورزان چندین روستا در استان حسکه سوریه در شنالشرق این کشور را از بین برد.

اخبار بین الملل​-این آتش سوزی در نزدیکی منطقه‌ای رخ داد که نیروهای ترکیه در آن مستقر هستند و بسیاری از مزارع گندم و جو در آن واقع است.  

بر اساس گزارش این منابع، آتش سوزی در مزارع روستاهای المناجیر، الأهراس، العامریة، تل عطاش و عرات أبو بکر در منطقه راس العین در حومه شمال غرب شهر حسکه رخ داده است.  

به نوشته سوریه نیوز، منابع رسمی تاکنون دلیل آتش سوزی‌های رخ داده در منطقه را اعلام نکرده‌اند.  

روز گذشته نیز مزارع جو گندم در مناطق مختلف استان حسکه دچار آتش سوزی شد.  

بر اساس این گزارش، آتش سوزیهای رخ داده طی ۲ روز گذشته محصول بسیاری از زمین‌های کشاورزی و مزارع گندم و جو در روستاهای شهرهای طرطوس، السویداء، حمص، درعا و حماه را از بین برده است.  

روز شنبه هفته جاری نیز بر اثر درگیری بین گروه‌های تروریستی وفادار به ترکیه بر نفوذ به مناطق و سیطره بر مزارع گندم و جو دهها هکتار از مزارع مردم در شهر حسکه به آتش کشیده شد.  

بر اساس اعلام منابع محلی، گروه‌های تروریستی " فلیق الرحمن"، سلطان مراد "، احرار الشرقیه " و " فرقه المعتصم" مورد حمایت ترکیه بر سر نفوذ در مناطق و سیطره بر مزارع کشاورزی مردم با یکدیگر درگیر شدند که بر اثر آن تعدادی از مزارع جو و گندم در حومه شهر " تل تمر " در غرب حسکه به آتش کشیده شد.   

پیشتر مهندس "رجب سلامه" مدیر دانشکده کشاورزی شهر حسکه در گفت گو با خبرنگار سانا گفته بود که آتش سوزی‌های زیادی در مزارع کشاورزی توسط عناصر وفادار به اشغالگران ترکیه در شهر تل تمر رخ داده ‌است، اما در حال حاضر آمار دقیقی از مساحت مزارع سوخته شده در دست نیست.  

مزارع گندم و جو مردم در شهرهای یاد شده در حالی توسط نیروهای وفادار به ترکیه به آتش کشیده شده که عملیات برداشت گندم در سوریه معمولاً از اول ماه آینده میلادی آغاز می‌شود و کشاورزان در شمال سوریه نگران آن هستند که با گسترش حملات گروه‌های تروریستی وابسته به ترکیه آن‌ها نتوانند محصولات زراعی خود را برداشت کنند و حاصل دسترنج آن‌ها از بین برود.  

این منابع محلی خاطرنشان کردند که مزدوران وابسته به ترکیه گاهی گلوله‌های انفجاری را به سمت مزارع گندم و جو مردم در روستاهای نزدیک به مناطق تحت سیطره خود شلیک می‌کنند تا آن‌ها را آتش بزنند و بسوزانند.